pcenica

Економија

Домашната пченица е 19 денари, а државата увезува по цена од 28 денари за стокови резерви, обвинуваат фармерите

Орце Костов
Мемети Синани од Националната федерација на фармери обвини дека државата откупува поскапа пченица за стокови резерви, а ја продава на млиновите по ниска цена со
Економија

Пченицата и пченката поскапеа по руското повлекување од Договорот за извоз преку Црното Море

А1он
Цените на пченицата и на пченката денеска се покачија на светските берзи, поттикнати од загриженоста на пазарот околу снабдувањето откако Русија го суспендираше учеството во
Свет

НАСА: Околу 22 отсто од украинското обработливо земјиште е под окупација на руските сили

А1он
НАСА објави дека руските сили имаат окупирано околу 22 проценти од украинската обработлива земјиште. Од руската инвазија врз Украина, НАСА се фокусираше на влијанието на
Економија

Трипуновски: Владата да интервенира со 40.000 тони пченица од стоковите резерви, за лебот да не стане луксуз

А1он
Високата цена на брашното и лебот пред се е предизвикана од неспособноста и криминогеноста на владата предводена од СДСМ. Од почетокот на кризата до денес
Регион

Српската влада ја зголеми квотата за извоз на пченица на 220.000 тони

А1он
Владата на Србија на денешната седница усвои измени на одлуката за времено ограничување на извозот на основни земјоделско-прехранбени производи значајни за населението, со што се
Свет

Индија подготвена да понуди повеќе пченица за да ја задоволи глобалната побарувачка

А1он
Индискиот министер за надворешни работи, Субрахмањам Џаишанкар изјави дека Индија може да обезбеди повеќе пченица доколку дозволат прописите на Светската трговска организација (СТО), пренесува агенцијата
Економија

Борел: Пченицата може да биде следното економско оружје на Русија

А1он
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел укажа на неопходноста сите држави-членки на ЕУ да се ослободат од енергетската зависност од Москва. Според него, пченицата би
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата вели има пченица, а мелничарите велат дека немаат резерви веќе

А1он
Власта на СДСМ и ДУИ лажеше дека Македонија има доволно пченица, а сега најавуваат дека ќе бараат од Бугарија и од Србија велат во соопштение