melnicari

Економија

Одлуката на пекарите останува во сила, и денеска нема да испорачуваат леб

А1он
И денеска на полиците во маркетите нема да има леб, велат пекарите. Тие остануваат на одлуката од понеделникот дека производство и испорака нема да има.
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата вели има пченица, а мелничарите велат дека немаат резерви веќе

А1он
Власта на СДСМ и ДУИ лажеше дека Македонија има доволно пченица, а сега најавуваат дека ќе бараат од Бугарија и од Србија велат во соопштение
Економија

Хоџа: Не прифаќам уцени, и мелничарите се виновни за состојбата

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска директно и недвосмислено им порача на мелничарите дека не прифаќа уцени. Најави состанок со нив наредните
Економија

Мелничарите не ја добиле ветената поддршка од Владата, ќе ја откупуваат пченицата по 8,5 – 10,5 денари

А1он
Мелничарите најавуваат дека годинашната пченица ќе ја откупуваат по 8,5 (сточна) до 10,5 денари (меркантилна) за килограм. Владата, велат, не ја донесе бараната мерка за
Економија

Мелничарите 25 дена блокирани од косовска страна, не можат да го извезат брашното

А1он
Мелничарите од земјава се соочуваат со блокада од косовска страна. Велат дека веќе 25 дена не можат да реализираат извоз зашто Косово им ги враќа
Економија

Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи има, мелничарите работат одлично

А1он
Ќе се укине забраната за извоз на брашно што беше воведена поради вонредната состојба, одлучи денеска Министерството за економија по средбата со мелничарите. Како што
Економија

Најмногу осум денари е разумна цена за пченицата, велат мелничарите

А1он
Цената на годинашната пченица да не биде повеќе од осум денари за килограм, бараат мелничарите. Според нив, моментните проблеми со кои се соочуваат, се резултат