Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„Врба“ на Манчевски го отвора Филмскиот фестивал во Кјото

А1он
Филмот „Врба“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, на 22 јануари ќе го отвори 13. Меѓународeн филмски фестивал Историка во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде
Култура

39 романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

А1он
Жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во состав Владимир Јанковски
Култура

Јубилејна 250. изведба на претставата „Црвенкапа“ на Театарот за деца и младинци

А1он
Претставата „Црвенкапа“ на Театарот за деца и младинци во четврток ќе биде изведена по јубилеен 250 пат. Премиерната изведба на претставата ЦРВЕНКАПА се случи на
Култура

„Идиот“ во режија на Андреј Цветановски имаше премиера во Нови Сад

А1он
Во Новосадско позориште на 12 јануари е одиграна премиера на претставата Идиот во режија на македонскиот режисер Андреј Цветановски, а работена по романот на неприкосновениот
Култура

МСУ стана членка на единствената глобална мрежа експерти од музејската дејност – CIMAM

А1он
Музејот на современата уметност – Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност – CIMAM, во која членуваат директори и
Култура

Галантна Индија – прв концерт на оркестарот на Филхармонија во вториот дел од сезоната

А1он
Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи првиот концерт во вториот дел од концертната сезона, насловен „Галантна Индија“. Диригент е маестро
Култура

Издавачот Бункер го издаде својот петти графички роман Вавилон Берлин

А1он
Издавачот Бункер, во рамките на едицијата Апслоутни почетници, го издаде својот петти графички роман Вавилон Берлин. Се работи за дело според романот на Фолкер Кучер
Култура

Стефоска пред заминување ја разреши директорката на Театар комедија, по месец дена откако ја назначи

Кристијан Ландов
По месец и половина директорување, министерката за култура во заминување, Ирена Стефоска ја разреши актерката Магдалена Ризова-Черних од в.д. директор на Театар комедија. Решението, Стефоска
Култура

Богојављенски собир на светската хуманистичко – интелектуална елита на онлајн конференција во Охрид

А1он
Во среда, во Охрид, во очи на денот – верски христијански православен празник Водици – Богојављение, со почеток од 13,оо часот, ќе се одржи Интернационална
Култура

Домот на културата во Македонски Брод реализира пет проекти со финансиска подршка од Министерството за култура

А1он
Измината година Домот на културата во Македонски Брод, реализира пет проекти финансиски подржани од Министерството за култура, истакна директорката на таа установа, Милена Стојческа. -Во