Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Уметникот Никола Пијанманов постави скулптура во село Колешино

А1он
Уметникот Никола Пијанманов ја постави скулптурата „Штркот и змијата“ во селото Колешино за да испрати порака за зачувување на животната средина во овој дел од
Култура

На Скупи фестивалот вечер претставата „Будење на пролетта“

А1он
Во рамки на Скупи фестивалот вечерва на сцената во Куршумли Ан ќе настапи Косовскиот национален театар со претставата „Будење на пролетта“. Претставата е дел од
Култура

Во Куманово промоција на романот „Молчи и танцувај“ од Светлана Антиќ -Јовчевска

А1он
Фрагментарниот роман „Молчи и танцувај“ од Светлана Антиќ –Јовчевска (1960) новинар и писател од Куманово, ќе биде промовиран утревечер во дворот на Театар Куманово. Издавач
Култура

Со концерт на Владимир Четкар, во Битола завршува фестивалот „Музика од светот“

А1он
Со целовечерен концерт кој во пациото на битолскиот Музеј ќе го изведе македонскиот џез гитарист Владимир Четкар, вечер во Битола завршува 12. издание на фестивалот
Култура

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм“, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300“

А1он
Режисерот и сценаристот Столе Попов е добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, а
Култура

Три детски филмови во рамкиѕе на 19. Меѓународен фестивал на европски филм „Синедејс“

А1он
Во рамки на 19. Меѓународен фестивал на европски филм – „Синедејс“, утре во дворот на Домот на културата во Кисела Вода, во Расадник, на големо
Култура

„Медена Земја“ предизвикува големо внимание кај француската филмска публика и критика

А1он
Филмот „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кој од средата се прикажува во стотина француски кино сали, предизвикува големо внимание кај француската филмска
Култура

Вечерва започнува 6.-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити

А1он
Во дворот на Кинотека на Северна Македонија, вечерва ќе започне 6.-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити со филмот за бендот Њу Ордер, „Декади“.
Култура

Публиката со маски и дистанца го славеше 35-от роденден на „Макфест“

А1он
Во Штип синоќа со макфестовските евргрини почна 35-то издание на Фестивалот за музика „Макфест“. Поради пандемиијата, фестивалот за првпат излезе на отворено на Градскиот плоштад