milco mancevski

Култура

Уште една награда за Милчо Манчевски, овојпат во Италија

А1он
Уште една награда за најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – викендов доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија, Италија. Манчевски е почесен гостин на
Култура

Награда за „Кајмак“ на Манчевски во Калифорнија

А1он
„Кајмак” на македонскиот режисер Милчо Манчевски, ја освои наградата за Најдобар филм на фестивалот Синеквест во Калифорнија, САД, каде ја имаше и американската премиера. Синеквест,
Култура

„Кајмак“ претставен на Сараевскиот филмски фестивал

А1он
Екипата на „Кајмак“, заедно со режисерот Милчо Манчевски, актерите Ана Стојановска, Филип Трајковиќ и продуцентот Јане Ќортошев, синоќа се појавија на црвениот килим на Сараевскиот
Култура

Лазаревски реагира на објавата на Венецискиот филмски фестивал: Нема прогон на автор, туку расчистување на финансиски злоупотреби

А1он
Почитуван господине Алберто Барбера, директор на Венецискиот филмски фестивал, почитувани Франческо Раниери Мартиноти претседател на „АНАК-Аутори“ (ANAC-Autori) и Франческа Коменини претседателка на на „Ченто Аутори“
Култура

Сара Климоска најдобра актерка на Филмскиот фестивал во Сомбор

А1он
Со нова награда продолжува успешниот пат на „Кајмак“, најновиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски. За улогата на Доста во „Кајмак“ Сара Климоска е прогласена
Култура

„Банана филм“ на Манчевски поднесе кривични пријави против раководството на Агенцијата за филм

А1он
„Банана филм“, продуцентската куќа на македонски режисер Милчо Манчевски, поднесе кривични пријави против финансискиот советник на Агенцијата за филм, Бранко Петровски, против претседателот на Управниот
Култура

Премиера на „Кајмак“ на Манчевски во Италија, од 7 април и во кината во Бугарија

А1он
Филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ја имаше и италијанската премиера, во селекцијата на Меѓународниот филмски фестивал во Бари. Овој фестивал е еден
Култура

Ретроспектива на Манчевски и премиера на „Кајмак“ на Софија Филм Фест, Манчевски и на чело на меѓународното жири

А1он
„Ретроспектива на целосното творештво е едно од оние специјални задоволства – Гледаш каде ти оди гласот“, изјави славеникот Манчевски. Интернационалниот филмски фестивал во Софија претставува