Uncategorized

Uncategorized Македонија

Кои се пратениците со кои ВМРО-ДПМНЕ дојде до парламентарно мнозинство: Со ЗНАМ во Влада ќе се обезбеди и двотретинско

Орце Костов
Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“ продолжуваат со преговорите за коалицирање во новата Влада, а ВМРО-ДПМНЕ влегува во преговорите со 61 пратеник, односно обезбедено
Uncategorized

Бен Гвир повика на обнова на населбите во Газа и раселување на Палестинците

А1он
Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска го повика Израел повторно да воспостави населби во Појасот Газа и да ја „охрабри доброволната емиграција“
Uncategorized

Поранешниот адвокат на Трамп сведочеше дека и платил на Сторми Даниелс 130.000 долари за да молчи

А1он
Поранешниот адвокат на Доналд Трамп Мајкл Коен изјави денеска дека и платил 130.000 долари на порно актерката Сторми Даниелс за време на претседателските избори во
Uncategorized Македонија

Министерот Демири го разреши медицинскиот директор на Токсикологија Данил Петровски

А1он
Министерот за здравство Илир Демири го разреши медицинскиот директор на клиниката за токсикологија Данил Петревски. Информацијата ја споделија вработените на Клиниката. Економската директорка Бесија Иљази
Uncategorized

ВМРО-ДПМНЕ за заканите на ДУИ за дестабилизација: Нема да не поколебаат, иднината на Македонија е во единството, не во поделбите

А1он
Во однос на информациите од ДУИ за можна нестабилност доколку ДУИ не остане во власта, од ВМРО-ДПМНЕ со одговор преку следново соопштение: ВМРО-ДПМНЕ жестоко ги
Uncategorized Македонија

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова – 61,98% , Стево Пендаровски – 30,48%

Орце Костов
Првичните резултати од денешниот втор круг претседателски избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени речиси 17 отсто од
Uncategorized

Ристовски во Шуто Оризари: Да ја сопреме галопирачката сиромаштија која е особено изразена кај ромската заедница

А1он
Носителот на листата во ИЕ2 на Коалицијата Храбро за Македонија и претседател на ИНТЕГРА македонска конзервативна партија, Љупчо Ристовски денеска беше на средби со жителите
Uncategorized

Ковачевски за Ден на македонскиот јазик: Македонскиот јазик денес е на исто рамниште со официјалните јазици во ЕУ, тој е темел на нашиот идентитет

А1он
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, упати честитка до граѓаните по повод денешниот ден, 5 мај, Ден на македонскиот јазик. Во честитката, Ковачевски
Uncategorized

Даниел Стојчевски од ЗНАМ: Ќе направивме темелна промена во правосудниот систем

А1он
Носителот на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 2, Даниел Стојчевски од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, денеска одржа прес конференција на која