Uncategorized

Uncategorized

Меџити: Утре на владина седница ќе го покренам прашањето за договорите на дело во здравството

А1он
Министерот за здравство Фатмир Меџити најавува дека утре на владина седница ќе го покрене прашањето за лицата вработени со договор на дело во здрaвството. Одговарајќи
Uncategorized

Бугарија да ги гарантира правата на македонската етничка заедница: Извештај на Комитетот за елиминација на расна дискриминација при ОН

А1он
Комитетот за елиминација на расна дискриминација при Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во извештајот за Бугарија препорачува таа да ги разгледа сите можни
Uncategorized

Обвинет синот на Џо Бајден, не платил 1,4 милиони долари данок

А1он
Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, се соочува со нови кривични пријави затоа што не платил данок од најмалку 1,4 милиони долари, додека трошел
Uncategorized

Чешка: Русија ќе се појави на границата доколку Украина ја загуби војната

А1он
Највисоките чешки функционери – претседателот, премиерот и шефовите на двата дома на парламентот ги предупредија граѓаните дека Русија ќе се појави на границата доколку Украина
Uncategorized

Анѓушев: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

А1он
Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев денеска преку соопштение и се заблагодари на, како што вели пријателска Малта за честа да биде почесен конзул, но наведува дека
Uncategorized Македонија

Министерството на Груби е најзатворена институција, покажа истражувањето за Индексот за отвореност

Орце Костов
Фондацијата за интернет и општество, Метаморфозис на денешниот панел „Преку институционална отвореност кон спречување на корупција”, како дел од „Отворен Форум за антикорупција“, го промовираше
Uncategorized

Уставен суд со времена мерка го запре покачувањето за 30 отсто на вработените во финансии

А1он
Уставниот суд изразува сомнеж во уставноста на сегашното посебно правило со кое се исплаќаат 30 проценти како надополнување на основната плата на вработените во Министерството
Uncategorized

(ВИДЕО) Николоски: Омилената фирма на власта Марковски ќе заработува 63.000 евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

А1он
Додека оваа влада креира мерки за поткуп со кој го потценува народот со 500 или 1000 денари, јавноста мора да знае дека милионите течат во
Uncategorized

Костадиновска-Стојчевска: Политиките на СДСМ ги унапредуваат правата на жените, остануваме активни во борбата против родовото насилство

А1он
Потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска заедно со членките и активистки на Форумот на жени на СДСМ во Битола, низ Широк сокак