islam abazi

Македонија

И Ковачевски збунет од изборот на Абази: На тој систем му требаат уште реформи, има огромна работа пред нив

Кристијан Ландов
Премиерот Димитар Ковачевски смета дека огромна работа пред судовите и обвинителствата, за граѓаните да имаат доверба во овие институции. Коментирајќи ги критиките од амбасадорката на
Македонија

Десет дена никој ја нема видено најавената оставката на Абази од Управен одбор на Академија за судии и обвинители

Кристијан Ландов
Десетина дена по најавата дека ќе се повлече од функцијата член на Управен одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, новоизбраниот шеф на Обвинителството
Македонија

(ВИДЕО) Абази за сликите со функционери од ДУИ во опуштена атмосфера: Се најдовме случајно

Кристијан Ландов
Шефот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Ислам Абази не гледа ништо спорно што се фотографирал со функционери на ДУИ. За него тоа
Видео Македонија

ВИДЕО: Само добри зборови од Советот на обвинители за Абази, од кого обвинителите немаа ниту биографија

Кристијан Ландов
Само позитивни критики имаше од членовите на Советот за јавни обвинители за новиот шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Ислам Абази. На
Македонија

Ислам Абази се повлече: Се откажувам од членувањето во Управниот одбор, за да нема сомнежи во објективноста

Кристијан Ландов
Јавниот обвинител кој е избран за шеф на ОЈО-ГОКК ќе се повлече од Академијата за судии и јавни обвинители каде требаше да биде член на
Македонија

Загриженост и критики за изборот на Абази: Процесот не беше доволно транспарентен

Кристијан Ландов
Блупринт групата за реформи во правосудството смета дека изборот на Ислам Абази, шеф на ОЈО-ГОКК е со недоволна транспарентност и со пропусти. Македонско здружение на
Македонија

Камбовски до Абази: Доаѓа време на одговорност, доследно нека се држи до законот

Кристијан Ландов
Академик Владо Камбовски му порача на новиот шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Ислам Абази, да си ја работи функцијата законито бидејќи
Македонија

Мицкоски за изборот на Абази: Јавна тајна е дека ова е партиско политички договор на власта

А1он
При денешната посета на општина Зелениково претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на новиот шеф на јавното обвинителство истакна дека
Македонија

Се нижат познанствата на Абази со ДУИ, Талат Џафери не спори дека се познава со новиот шеф на ОЈО-ГОКК

Кристијан Ландов
Се нижат познанствата на новиот шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Ислам Абази, со функционери на ДУИ. Собранискиот спикер, Талат Џафери одговарајќи
Македонија

Тупанчески за сликите на Абази со ДУИ: Времето ќе покаже дали овие претпоставки имаат реална основа

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Никола Тупанчески, ги видел фотографиите на новиот обвинител кој ќе шефува со обвинителите кои гонат организиран криминал и корупција Ислам Абази со