obvinitelstvo

Македонија

Обвинителството поднесе обвинение за поранешен претседател на Врховен кој ја злоупотребил службената положба

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против поранешен претседател на Врховниот суд, кој го сторил кривичното дело – Злоупотреба
Македонија

Транспаренси Интернешнел Македонија поднесе кривична пријава до ОЈО во врска со незаконски исплати од Агенцијата за филм

А1он
Транспаренси Интернешнел Македонија денеска соопшти дека до Основното јавно обвинителство во Скопје поднело кривична пријава во врска со незаконските исплати од Агенцијата за филм. Кривичната
Македонија

Жерновски: Голем ден за правдата, лош за „тефтерчињата” на ВМРО- ДПМНЕ

А1он
Како ново и круцијално поглавје во битката за правна држава го оцени денеска заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, Законот за Јавно обвинителство, кој денеска
Македонија

Почна примената на Законот за ЈО и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители

А1он
Од денеска започнуваат да се применуваат Законот за Јавното обвинителство и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република
Македонија

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

А1он
Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна, но не и предметите кои ги отвори. Сите предмети,
Македонија

Српски државјанин обвинет за тешки дела против безбедноста во сообраќајот

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје до судот поднесе обвинителен предлог против државјанин на Република Србија кој со камион на 18 јуни годинава предизвикал сообраќајна несреќа на
Македонија

Отфрлена кривична пријава за лекарска грешка во случајот со пациентот Булент Ибрахим

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против три физички и две правни лица за тешки дела против
Македонија

Обвинителство: Отфрлена кривичната пријава против градоначалникот на Сарај за дивите платформи на Матка​

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот на Општина Сарај за кривични дела – Злоупотреба на службената положба и овластување од член
Македонија

Предложено задолжително психијатриско лекување за скопјанец обвинет за убиство на сопствениот татко

А1он
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за изрекување мерка на безбедност – задолжително психијатриско лекување