obvinitelstvo

Македонија

Обвинителството чека извештај за претресите во Идризово, официјална потврда за ископаните тунели се уште нема

Обвинителството го очекува извештајот од претресите во КПУ Идризово, каде беа најдени два тунели кои затвореници ги подготвувале за бегство од најголемиот затвор во Македонија.
Македонија

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ
Татко од Чашка ги запоставил двете деца и ги терал да питачат. Ги носел дури и до Скопје и Велес за да бараат пари кои
Македонија

(ВИДЕО) Обвинителството задоволно од пресудата во случајот со грабнувањето на Костадиновски

Орце Костов
Обвинителството изрази одредено задоволство епилогот за случајот со грабнувањето на Самоил Костадиновски и подоцна ќе се произнесе дали ќе има жалба за висината на затворската
Македонија

Обвинителство: Институциите да се воздржат од споделување информации, убиецот на докторот од Железара не е откриен

Орце Костов
Основното јавно обвинителство се изјасни после наводите на дополнителниот заменик министер на МВР, Митко Бојмацалиев дека матичниот лекар Ацо Трповски не бил убиен во неговиот
Македонија

Притворените за убиството на лекарот ќе бидат пуштени – нема докази дека се извршители на делото

Анита Петровска Рајковиќ
Откако денеска беше објавено дека две од трите уапсени лица за поврзаност со убиството на лекарот во Железара, добиле краткотраен притвор од 48 часа, обвинителството
Македонија

ОЈО бара притвор за извршителка од Кичево, осомничена е за три кривични дела

А1он
Основното јавно обвинителство Кичево поведе постапка против извршителка за која постои основано сомнение дека во стек ги сторила кривичните дела – Спречување на службено лице
Македонија

Лани поднесени обвиненија за половина од примените пријави за злоупотреба на лични податоци

Александар Тодески
Десетина помалку пријави и исто толку повеќе обвиненија се поднесени за кривичното дело „Злоупотреба на лични податоци“, покажува статистиката на Јавното обвинителство. Ако во 2022
Македонија

Обвинителството бара притвор за двајца дилери од Скопје и Велес

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и
Македонија

За несреќата надлежно е бугарското обвинителство, овој предмет е за фалсификување на исправата, вели обвинителот во предметот „Беса Транс“

Обвинителството ќе ја почека писмената одлука на судот за да види што може да се преземе за предметот „Беса Транс“, кажа обвинителот Владимир Милошевски по
Македонија

Кривичен го препрати предметот против Мерко во струшкиот суд: Не биле надлежни тие, туку судот во чие подрачје се извршило делото

Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје се прогласило за ненадлежно за предметот против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко и го