obvinitelstvo

Македонија

Притворените за убиството на лекарот ќе бидат пуштени – нема докази дека се извршители на делото

Анита Петровска Рајковиќ
Откако денеска беше објавено дека две од трите уапсени лица за поврзаност со убиството на лекарот во Железара, добиле краткотраен притвор од 48 часа, обвинителството
Македонија

ОЈО бара притвор за извршителка од Кичево, осомничена е за три кривични дела

А1он
Основното јавно обвинителство Кичево поведе постапка против извршителка за која постои основано сомнение дека во стек ги сторила кривичните дела – Спречување на службено лице
Македонија

Лани поднесени обвиненија за половина од примените пријави за злоупотреба на лични податоци

Александар Тодески
Десетина помалку пријави и исто толку повеќе обвиненија се поднесени за кривичното дело „Злоупотреба на лични податоци“, покажува статистиката на Јавното обвинителство. Ако во 2022
Македонија

Обвинителството бара притвор за двајца дилери од Скопје и Велес

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и
Македонија

За несреќата надлежно е бугарското обвинителство, овој предмет е за фалсификување на исправата, вели обвинителот во предметот „Беса Транс“

Обвинителството ќе ја почека писмената одлука на судот за да види што може да се преземе за предметот „Беса Транс“, кажа обвинителот Владимир Милошевски по
Македонија

Кривичен го препрати предметот против Мерко во струшкиот суд: Не биле надлежни тие, туку судот во чие подрачје се извршило делото

Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје се прогласило за ненадлежно за предметот против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко и го
Македонија

ОЈО со детали за операцијата „Чибук“: Истрага против најмалку десет лица

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава поднесена денес (3.3.2024 година) од МВР, донесе Наредба
Македонија

Обвинителот Џељаљ Бајрами e избран за претседател на Комисијата за изборни нерегуларности

А1он
Јавното обвинителство повторно ја активира Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите
Македонија

Љупчо Коцевски избран за нов државен обвинител

Собранието го избра обвинителот од Републичкото обвинителство, Љупчо Коцевскки за нов државен јавен обвинител. Тој пред пратениците беше доставен како единствен кандидат, откако обвинителката Лидија
Македонија

Сарамандова и Пеливанов стануваат виши обвинители: Советот ги одбра од 16 пријавени кандидати

Александар Тодески
Поранешниот обвинител во СЈО, Трајче Пеливанов и обвинителката Наташа Сарамандова стануваат виши обвинители, откако за нив гласаа мнозинство од членовите на Советот на јавни обвинители.