obvinitelstvo

Македонија

Предложено задолжително психијатриско лекување за скопјанец обвинет за убиство на сопствениот татко

А1он
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за изрекување мерка на безбедност – задолжително психијатриско лекување
Македонија

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривична пријава по предмет оформен по допрен глас против едно лице за кривични дела „несовесно работење
Македонија

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

А1он
Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата
Македонија

Обвинителството за организиран криминал доби ИТ опрема во вредност од 27 илјади евра

А1он
Во рамките на Проектот ИПА 2017 Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан, денеска Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби
Македонија

Постапки против пет лица поради прекршување на полицискиот час во Куманово

А1он
Обвинетите, според соопштението на Јавното обвинителство, во одделни наврати, се товарат дека за време на полицискиот час се движеле низ Куманово пеш или со возило.
Македонија

Наместо во изолација, оделе по гости и по фризери – казни за 69 луѓе од Струмица

А1он
Основното јавно обвинителство Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози за 69 лица кои во одделни кривично правни настани го извршиле кривичното дело – непостапување
Македонија

Судската и обвинителската служба има право да го искористи ланскиот одмор до крајот на мај

А1он
На предлог на Министерството за правда, Владата денеска донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за судска служба за време на вонредна состојба,
Македонија

Обвинителството активно постапува во предметот за поранешната директорка на ЈЗУ УКД – Скопје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје продолжува активно да постапува во предметот со поранешната директорка на ЈЗУ Универзитетската клиника за дерматологија – Скопје, се вели во соопштението
Македонија

Обвинителството не ја гони кривично директорката оти сè уште е неизвесно дали заразила некого

Маја Илиевска-Пачемска
Основно јавно обвинителство ја следи состојбата, но сè уште е рано да поведе постапка за барање одговорност од директорката на Клиника за дерматологија, Нина Цаца
Македонија

Обвинение против анестезиологот од Санте плус за смртта на родилката

А1он
По сеопфатна претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за тешки дела против здравјето на луѓето од