obvinitelstvo

Македонија

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

А1он
Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата
Македонија

Обвинителството за организиран криминал доби ИТ опрема во вредност од 27 илјади евра

А1он
Во рамките на Проектот ИПА 2017 Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан, денеска Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби
Македонија

Постапки против пет лица поради прекршување на полицискиот час во Куманово

А1он
Обвинетите, според соопштението на Јавното обвинителство, во одделни наврати, се товарат дека за време на полицискиот час се движеле низ Куманово пеш или со возило.
Македонија

Наместо во изолација, оделе по гости и по фризери – казни за 69 луѓе од Струмица

А1он
Основното јавно обвинителство Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози за 69 лица кои во одделни кривично правни настани го извршиле кривичното дело – непостапување
Македонија

Судската и обвинителската служба има право да го искористи ланскиот одмор до крајот на мај

А1он
На предлог на Министерството за правда, Владата денеска донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за судска служба за време на вонредна состојба,
Македонија

Обвинителството активно постапува во предметот за поранешната директорка на ЈЗУ УКД – Скопје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје продолжува активно да постапува во предметот со поранешната директорка на ЈЗУ Универзитетската клиника за дерматологија – Скопје, се вели во соопштението
Македонија

Обвинителството не ја гони кривично директорката оти сè уште е неизвесно дали заразила некого

Маја Илиевска-Пачемска
Основно јавно обвинителство ја следи состојбата, но сè уште е рано да поведе постапка за барање одговорност од директорката на Клиника за дерматологија, Нина Цаца
Македонија

Обвинение против анестезиологот од Санте плус за смртта на родилката

А1он
По сеопфатна претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за тешки дела против здравјето на луѓето од
Македонија

Отфрлена кривична пријава за изборни нерегуларности​ на државниот референдум во 2018

А1он
Основното јавно обвинителство Тетово донесе решение со кое ја отфрли кривичната пријава поднесена од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ за сторени изборни нерегуларности против повеќе претседатели, заменици-претседатели
Македонија

ЈО за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет за паднатата фасада на АД „МЕПСО“

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО, денеска отвори