obviniteli

Македонија

ГРЕКО бара испитување на имотот на пратеници и судии, како и правила за подароци за обвинителите

Орце Костов
Македонија бележи напредок во имплементацијата на препораките од Извештајот од четвртиот круг на евалуација на Групата на држави за спречување на корупцијата (ГРЕКО) на Советот
Македонија

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите

А1он
Извршниот одбор на Здружението на јавните обвинители смета дека со измените на Законите за плати на јавните обвинители и на членовите на Советот на јавните
Македонија

Ние сме мала земја со многу јавни тајни и малку разрешници, кажа Грковска на дебата за Законот за конфискација

Криминалците се жилави во изигрување на законот и системот, а корупцијата има разорни ефекти врз нашите животи, животите на нашите граѓани кои оправдано се разочаруваат
Македонија

Штрајкуваат обвинителите – бараат зголемување на платите за 78 отсто

А1он
Од денеска на штрајк и вработените во јавните обвинителства. Бараат зголемување на платите за 78 отсто и враќање на додатоците на плата во висина од
Македонија

OJO: Мал број обвинители, а многу работа, се намалија заостанатите нерешени предмети

А1он
Обвинителствата, кои и со намалени човечки ресурси, но со добра организација, не само што го совладаа приливот на нови предмети, туку го намалија заостатокот на
Македонија

Грковска: Судиите и обвинителите мислат дека се политичари, одлуките ги носат врз основа на политичка проценка

Орце Костов
Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска изразила резерва на седницата на Влада во однос на некои членови од измените на Кривичниот законик
Македонија

Ленче Ристовска пак извиси, Советот на обвинители повеќе му верува на Артан Ајро кој доби кривична за случајот со Сеад Кочан

Орце Костов
Наташа Гоџоска и Артан Ајро денеска беа избрани за јавни обвинители во Вишото јавно обвинителство Скопје. Гоџоска е обвинителката која се откажа од случајот со
Македонија

Пет кандидати за обвинител за врски, меѓу нив се сестрата на Тупанчески и обвинителките што ги гонат Мијалков и Рашковски

Кристијан Ландов
Пет кандидати сакаат да бидат обвинител за врски од Македонија со Европравда. Прв кандидат е ексобвинителка од СЈО, која е актуелна обвинителка во скопското Обвинителство,
Македонија

Советот кој разрешува обвинители гневен: Им тече вода во канцелариите, климите расипани, пари нема

А1он
Кога врне надвор, во канцеларијата на Коле Штерјев, член на Советот на јавни обвинители течело вода. Фиданка Рајевска, пред колегите кажа дека кај нејзе ѕидовите
Македонија

За да го зачуваат интегритетот на Русковска, жалбата за супспензијата се дебатира зад затворени врати

Кристијан Ландов
Поради списите во предметот и заштита на интегритетот на обвинителката Вилма Русковска, Советот на јавни обвинители ја исклучи јавноста додека се разгледува материјалот и се