obviniteli

Македонија

Пет кандидати за обвинител за врски, меѓу нив се сестрата на Тупанчески и обвинителките што ги гонат Мијалков и Рашковски

Кристијан Ландов
Пет кандидати сакаат да бидат обвинител за врски од Македонија со Европравда. Прв кандидат е ексобвинителка од СЈО, која е актуелна обвинителка во скопското Обвинителство,
Македонија

Советот кој разрешува обвинители гневен: Им тече вода во канцелариите, климите расипани, пари нема

А1он
Кога врне надвор, во канцеларијата на Коле Штерјев, член на Советот на јавни обвинители течело вода. Фиданка Рајевска, пред колегите кажа дека кај нејзе ѕидовите
Македонија

За да го зачуваат интегритетот на Русковска, жалбата за супспензијата се дебатира зад затворени врати

Кристијан Ландов
Поради списите во предметот и заштита на интегритетот на обвинителката Вилма Русковска, Советот на јавни обвинители ја исклучи јавноста додека се разгледува материјалот и се
Македонија

Груби: Ветинг за судии, обвинители и политичари

А1он
Пратеникот од редовите на ДУИ Артан Груби попладнево на својот Фејсбук профил напиша дека е неопходен ветинг за судиите, обвинителите и политичарите. – Ние гласно
Македонија

Спасовски до обвинителите: Охрабрете се, покренувајте постапки против секој што го прекршил законот независно од позицијата

А1он
Никој не може да очекува дека граѓаните ќе имаат доверба во институциите на системот, ако носителите на функции, поранешни функционери, големи бизнисмени, луѓе со големи
Видео Македонија

ВИДЕО: Снимателите денеска куртулија од дополнителни проверки поради снимање на обвинителките

А1он
Снимателите кои направија снимки од денешното рочиште за “крвавиот четврток”, за разлика од вчера, не беа изложени на дополнителни проверки и бришење на материјалите на
Македонија

Синдикатот на јавни обвинителства: Караџовски сака да создаде раздор меѓу судската и јавнообвинителската служба

А1он
Синдикалната организација при јавните обвинителства на Република Македонија ги поддржува напорите на Синдикатот на УПОЗ за изнаоѓање решение за судските службеници за остварување на нивните
Македонија

Записниците за спорниот избор на обвинители на увид на „Транспаренси интернешанал“

А1он
На 1 ноември „Транспаренси интернешнл – Македонија“ ќе направи увид во записниците од спорниот избор на обвинители во Советот на јавни обвинители на седницата одржана