sudii

Македонија

Здружение на судии: Судиите да oдвојат минимум 20 отсто од платата за справување со коронавирусот

А1он
Судиите да издвојат најмалку 20 проценти од нивната плата за месеците април и мај 2020 година за сметка на Солидарниот фонд за справување со вирусот
Свет

Полскиот Сенат го отфрли предлог-законот за „дисциплинирање“ судии

А1он
Полскиот Сенат, каде доминира опозицијата, денеска го отфрли предлог законот, со кој се овозможување „дисциплинирање“ судии кои критикуваат владини реформи. Од вкупно 100 сенатори, против
Македонија

Три месеца од разрешувањето на Јово Вангеловски, врховните судии ќе бираат кој да одлучува за неговата жалба

Васко Маглешов
По повеќе од три месеци в четврток конечно треба да се комплетира комисијата која треба да расправа за жалбата за разрешувањето на експретседателот на Врховниот
Македонија

Избројани денови за нов почеток на пет предмети на СЈО: Судскиот совет ќе констатира престанок на мандатот на поротничка

Васко Маглешов
Судскиот совет попладнево информира дека претседателот на Основниот кривичен суд во Скопје, Иван Џолев, доставил допис, со кој, бара од нив на две судии-поротнички кои
Македонија

Поради возраста на поротничка, пет судења на СЈО може да почнат од почеток

Васко Маглешов
Пет судења на специјалното јавно обвинителство кои се водат пред Кривичниот суд ќе мора да почнат од почеток бидејќи мандатот на поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска, која
Македонија

Адвокатот Алиспахиќ бара да биде разрешена судијката Лаличиќ и кривично да одговара

А1он
Адвокатот Асмир Алиспахиќ во септември поднел кривична пријава до Скопското јавно обвинителство и пријава за разрешување до Судскиот совет за кривичната судијка Софија Лаличиќ која
Видео Македонија

ВИДЕО: Русковска најави финансиска истрага и за други судии

Васко Маглешов
На новинарско прашање дали Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ќе се вклучи во испитување на потеклото на имот на петтемина судии за кои
Македонија

Осум месеци е блокирано испитувањето на потеклото на имотот на Јово Вангеловски и судиите од „бомбите“

Васко Маглешов
„Антикорупциската ќе го проверува имотот на судиите од бомбите“. Со овој наслов медиумите во март годинава објавија дека Државната комисија за спречување на корупцијата по
Македонија

Груби: Ветинг за судии, обвинители и политичари

А1он
Пратеникот од редовите на ДУИ Артан Груби попладнево на својот Фејсбук профил напиша дека е неопходен ветинг за судиите, обвинителите и политичарите. – Ние гласно
Македонија

Судскиот совет ќе расправа за одговорност и за продолжување на мандат на судии

А1он
Судскиот совет на Република Северна Македонија денеска ќе одржи седница, на чиј дневен ред се одлуките за продолжување на мандатот на судиите кои поднеле изјави