sudski sovet

Македонија

Судскиот совет ја предложи Елизабета Дуковска за член на Уставниот суд

А1он
Судскиот совет на Република Северна Македонија на денешната 431 седница со 11 гласа „за“ и два „против“ го усвои предлогот до Собранието за судија на
Македонија

Судски совет: Основниот кривичен и Граѓанскиот суд во Скопје се неажурни

А1он
Судскиот совет на денешната 431 седница едногласно со 13 гласа го разгледа и усвои Извештајот за работата на судовите за 2022 година, согласно кој судовите
Македонија

Одмори, боледување, оправдувања користеле судиите кои го донесоа предметот за прислушувањето на чекор до застарување

Кристијан Ландов
Додека предметот „Таргет-тврдина“ за масовното прислушување бил држен во фиоката на Апелациониот суд, судии од судечкиот совет си учествувале во комисии, оделе на одмори, користеле
Македонија

Апелација неоправдано го чувала во фиока предметот за Мијалков кој е блиску да застари констатираше Судски совет, а се решавале понови предмети

Кристијан Ландов
Предметот „Таргет-тврдина“ за кој Апелација ја укина пресудата и го ослободи Сашо Мијалков има опасност од застарување, а судечкиот судија Енвер Беџети решавал нови предмети
Македонија

Извештајот за судиите кои го ослободија Мијалков се изготвува, Судски совет ќе се потруди сам да дознава кога предмети се чуваат по фиоки

Кристијан Ландов
Членовите на Судски совет ја посетиле апелациската петорка од судии кои го ослободија Сашо Мијалков укинувајќи ја пресудата за „Таргет-тврдина“. Извештајот се изготвува, а претседателката
Македонија

Судски совет избра уште еден претседател на суд, па остана без струја

Кристијан Ландов
Емет Кранли-Али е избрана за претседателка на Основниот суд во Ресен, а за претседател на судот во Виница е избрана Сузана Спасова. Изборот за претседател
Македонија

(ВИДЕО) Се судрија претседателката на Судски и претходничката: Дамева бараше детали за бизнис елитите, Црвенковска и врати да биде прецизна

Кристијан Ландов
Новата претседателка на Судскиот совет, Весна Дамева јавно пред новинарите ја прозва нејзината претходничка Павлина Црвенковска да каже за судско-бизнис елити кои ги спомена во
Македонија

(ВИДЕО) Уште невлезена во Апелација, членот на Судски кој ќе треба да проверува за Мијалков: Нема да направиме нешто што не е направено

Кристијан Ландов
Од 13 членови на Судскиот совет, само еден се јави за збор на седницата која претседателката Весна Дамева ја нарече „итна“, се одржа за укинувањето
Македонија

Судски совет разреши судијка од Велес и застана зад Беса Адеми против која имаше постапка за одговорност

Кристијан Ландов
Судскиот совет ја разреши Наташа Мишева, судијка од Велес. Оваа одлука е донесена на денешната седница. Постапка за утврдување одговорност има и за судиите Наќе