apelacija

Македонија

Мијалков излегува порано од затвор, Апелација го врати предметот „Империја“ на повторно судење

Орце Костов
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков ќе излезе предвреме од затвор. Одлуката денеска ја соопшти Кривичниот суд, откако Апелација ја уважи
Македонија

Судски совет утре ќе одлучува да за враќање на Шабани во Кривичен суд до завршување на „Талир“ и „Титаник“

А1он
Судскиот Совет утре на итна седница ќе расправа за времено упатување во Основен кривичен суд Скопје на судијата Осман Шабани, кој неодамна беше избран за
Македонија

Судијката Ристеска се враќа во Кривичен суд до објавување на пресудата за Ласкарци

Александар Тодески
Судскиот совет едногласно ја врати судијката Александра Ристеска во Кривичен суд до објавување на пресудата на предметот Ласкарци, бидејќи таа е член на советот во
Македонија

Судски совет ќе ја враќа судијката Ристеска во Кривичен суд за да го спаси предметот Ласкарци

Александар Тодески
Судскиот совет свика итна седница за да се спаси предметот Ласкарци, бидејќи пресудата треба да се објави на 25 јануари, а судијката Александра Ристеска, која
Македонија

Пендаровски: Судовите добро да ја проучат пресудата од Стразбур за Јанакиески, потребни се реформи

Александар Тодески
Пресудата на Европскиот суд за човекови права треба добро да биде проучена од судовите, велат за А1он од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, откако судот
Македонија

Апелацискиот суд ќе одржи јавна средница за случајот „ТНТ“

А1он
Апелациониот суд Скопје денеска треба да одржи јавна седница за случајот „ТНТ“ поврзан со рушењето на станбено-деловниот комплекс „Космос“. Сопственикот на компанијата „ФИНЕ“ Фијат Цаноски
Македонија

Секој што бил прислушуван сам ќе треба да тужи: Кривичен суд ги праќа на граѓанска постапка откако предметот застаре

Александар Тодески
Ако оштетените од масовното прислушување во Македонија сакаат да добијат надомест на штета, кривичниот суд ги советува тоа да го сторат преку граѓанска парница. Ова
Македонија

Апелација и изменетиот Кривичен законик го урнаа „Топлик“: Предметот застарува за сите обвинети

Три дена пред да се заокружат точно седум години откако беше отворена истрагата за предметот „Топлик“, Апелациониот суд во Скопје ја укина пресудата, со што
Македонија

Јанкуловска од 1 ноември на условен отпуст, Апелација и ја уважи жалбата

А1он
Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на осудената Гордана Јанкуловска од Скопје, при што решението на Кривичниот совет на Основниот кривичен суд
Македонија

Наќе Георгиев и Антоанета Димовска кандидати за членови на Судскиот совет од редот на судиите

Орце Костов
Врховниот судија Наќе Георгиев и судијката од Основниот суд Скопје 2, Антоанета Димовска и официјално се кандидати за избор на членови на Советот од редот