talir 2

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе се жали на одлуката за Талир 2, ако треба ќе оди и до Стразбур

А1он
На СДСМ и ДУИ им треба дефокусирање на вниманието од животот во ценовни шокови и енормна инфлација и зголемена сиромаштија и затоа во моментот се
Македонија

Лапе: Обвинителството најверојатно ќе поднесе жалба за условната казна на Божиновски

А1он
Автор: Петар Клинчарски По изрекувањето на пресудата за „Талир 2“, застапникот на обвинението, обвинителот Љубомир Лапе, истакна дека по добивањето на писмената пресуда, ќе се
Македонија

Николовска: Можело да се конфискува и личен имот на обвинетите, надвор од правна логика е да се конфискува целиот имот на партијата

Маја Илиевска-Пачемска
Судската постапка „Талир 2“ за Ружица Николовска, правна застапничка на ВМРО – ДПМНЕ, била насочена исклучиво кон имотот на политичката партија ВМРО – ДПМНЕ. По
Македонија

(ВИДЕО) Пресуда за „Талир 2“: Груевски доби уште шест години затвор, Божиновски со условна казна, се бара конфискација на белиот дворец сосе килими и лустери

А1он
Петар Клинчарски Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски доби затворска казна од 6 години затвор, додека поранешниот генерален секретар на партијата Кирил Божиновски, доби условна
Македонија

Судењето за предметот „Талир 2“ одложено за 8 април

А1он
Поради отсуство на бранителот на второобвинетиот Кирил Божиновски во предметот „Талир 2″, денешното рочиште се одложи за веќе закажаниот термин на 8 април 2021 година.
Македонија

Груевски ќе добие адвокат од државата да го брани за градбата на партиското седиште

Васко Маглешов
Во кривичниот суд утрово беше одложено судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО. Причина за одлагање на денешното рочиште е откажувањето од полномоштвото за обвинетиот
Македонија

Нови рочишта за „ТНТ“, „Талир 2“ и „Ласкарци“

А1он
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за случаите „ТНТ“, „Талир 2“ и „Ласкарци“. Предметот „ТНТ“ го води судијата Огнен Ставрев,
Македонија

„Талир 2″ по вторпат не почна со судење

Васко Маглешов
Судењето за предметот “Талир 2” на СЈО, судијката Даниела Алексова Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување на полномоштвата на адвокатите
Македонија

ВИДЕО: Адвокатот на Груевски немал полномоштво да го застапува оти предметот има нов број

Васко Маглешов
Адвокатот на избеганиот експремиер, Никола Груевски, Донче Наков пред денешното судско рочиште за предмерот “Талир 2”, рече дека поради тоа што со преземањето на предметите
Македонија

ВИДЕО: Ленче Ристоска дојде без службеното возило и стручен соработник од СЈО

Васко Маглешов
Обвинителката Ленче Ристоска утрово првпат се појави во судот без придружба на стручни соработници и без возило на СЈО. Таа не сакаше да даде изјава