Лапе: Обвинителството најверојатно ќе поднесе жалба за условната казна на Божиновски

Од:

Автор: Петар Клинчарски

dobivaj vesti na viber

По изрекувањето на пресудата за „Талир 2“, застапникот на обвинението, обвинителот Љубомир Лапе, истакна дека по добивањето на писмената пресуда, ќе се разгледаат причините поради која е изречена условна наместо затворска казна на второобвинетиот Кирил Божиновски и најверојатно ќе поднесат жалба.

Во однос на конфискацијата, обвинителот Лапе кажа дека се однесува на 30 штабови низ Македонија, вклучувајќи го и главниот во скопски Центар, но и останатите во државата.

„Го повлековме предлогот за конфискација на земјиштето од причина што тоа не е опфатено со стореното кривично дело“, изјави Лапе.

На новинарски прашања што ќе влезе во конфискацијата од внатрешноста на „Белата палата“, Лапе одговори „ работи што се вградени во објектот спаѓаат во конфискацијата“, но, не и мебелот и уметничките слики.

Во пресудата, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски доби затворска казна од 6 години затвор, додека поранешниот генерален секретар на партијата Кирил Божиновски, доби условна затворска казна од две години за изградбата на партиското седиште на партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ќе се жали на одлуката за Талир 2, ако треба ќе оди и до Стразбур

Катерина Павлова-Николовска

Николовска: Можело да се конфискува и личен имот на обвинетите, надвор од правна логика е да се конфискува целиот имот на партијата

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Пресуда за „Талир 2“: Груевски доби уште шест години затвор, Божиновски со условна казна, се бара конфискација на белиот дворец сосе килими и лустери

Ана Ололовска

Судењето за предметот „Талир 2“ одложено за 8 април

Ана Ололовска

Груевски ќе добие адвокат од државата да го брани за градбата на партиското седиште

Васко Маглешов

Нови рочишта за „ТНТ“, „Талир 2“ и „Ласкарци“

Ана Ололовска