Регион

Во Бања Лука беше исвиркана химната на БиХ, играчите на Борац го игнорираа знамето

А1он
Химната на Босна и Херцеговина беше исвиркана во Бања Лука пред реванш натпреварот од финалето на фудбалскиот куп меѓу Борац и Зрињски. Борац се бори
Македонија

Од ФПСМ излегоа со ФБ соопштение во врска со состојбата на алпинистот Здравко Дејановиќ при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите

А1он
Македонскиот алпинист Здравко Дејановиќ кој при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите имал проблеми од здравствена природа, е надвор од животна опасност, објави попладнево на
Регион

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

А1он
Унгарија е единствената земја-членка на Европската унија која гласаше против усвојувањето на резолуцијата за геноцид во Сребреница. Од 27-те членки на Европската унија, освен што
Регион

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

А1он
Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше усвоена со 84 гласа „за“.
Македонија

Сообраќајка кај патарината Сопот, возилата се пренасочуваат низ Велес

А1он
Поради сообраќајна несреќа, од 16:10 часот се пренасочува сообраќајот на автопатот од наплатна станица Сопот кон Гевгелија, кај крстосница Башино село. АМСМ информира дека возилата
Култура

Во Пекинг одбележан денот на сесловенски просветители Св. Кирил и Методиј

А1он
Во амбасадата на Северна Македонија во Пекинг се организираше културен настан по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј на иницијатива од Катедрата
Свет

Контрамерка на Путин: Дозволи користење на американскиот имот како обештетување за Русија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се дозволува користење на американски имот во Русија како компензација за „штетата предизвикана од запленувањето на
Македонија

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

А1он
Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Во разговорот со украинскиот претседател Зеленски, претседателката Сиљановска Давкова ја нагласи
Македонија

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

А1он
Амбасадорот на Европската унија во Северна Македонија, Дејвид Гир од Тетово денеска порача дека демократските и мирни избори ќе резултираат со нова Влада, а тие