Регион

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија изрази силен протест до бугарскиот амбасадор во Русија Атанас Кристин. Руското Министерство за надворешни работи протестираше поради протерувањето на
Свет

Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина

А1он
Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Добри вести од министерот (за одбрана) Умеров. Тенковите Абрамс се веќе во Украина
Свет

Русија издаде потерница по шефот на Меѓународниот кривичен суд

А1он
Русија објави дека распишала налог за апсење на Пјотр Хофмански, претседателот на Меѓународниот кривичен суд, кој бара апсење на претседателот Владимир Путин. „Хофмански Пјотр Јозеф,
Македонија

Двојното убиство во Гевгелија на братот и снаата е поради скршени плочки и оштетена ограда на терасата

А1он
Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две кривични дела -Убиство од член
Регион

Хрватската полиција упадна во Либерланд: „Ни го уништија имотот и не навредуваа, стоп за оваа лудост“

А1он
Во четвртокот, хрватската полиција изврши рација во Либерланд, област во источна Хрватска чии жители се прогласија за независна република. Полицијата дошла таму во придружба на
Македонија

Реакција на Ирина Пановска Ставридис на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Медицинскиот директор на Хематологија, Ирина Пановска Ставридис реагираше на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ на која изнесоа дека повторно на тендер над 3 милиони евра од
Македонија

Најт: Во Косово сме да обезбедиме стабилност за да може да има политичко решение

А1он
Сакам да изразам сочувство на семејствата на загинатиот офицер, и јас сум бил полицаец, ги знам опасностите кои што произлегуваат од оваа работа, меѓутоа знам
Регион

Свечља: Шест лица се уапсени

А1он
Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља изјави дека косовската полиција при денешната акција на Косово открила поголема количина оружје. „Подготовките беа за масовен