studenti

Македонија

Студентското собрание го презентираше Студентскиот манифест – неопходно е општествените чинители да се запознаат со итноста од преземање на мерки

А1он
Универзитетското студентско собрание при УКИМ, денеска го презентираше Студентскиот манифест, документ кој се залага за подобрување на студентскиот стандард и подобра иднина за сите студенти.
Македонија

Имате стипендии на сметките, не дозволувајте манипулации им порача на студентите министерот Шаќири

А1он
Во пресрет на најавениот студентски протест денеска пред МОН, министерот за образиование и наука Јетон Шаќири на Фејсбук објави дека сите студенти кои ги исполнуваат
Македонија

Студентите си ги бараат неисплатените стипендии, ќе протестираат пред Министерството за образование

А1он
Студентите денеска ќе протестираат пред Министерството за образование и наука поради, како што велат, неправдите врз нив и против неефикасното работење на ресорното министерство. Преку
Македонија

Ректоратот бара, МОН ветува дека нема да се зголеми партиципацијата за студентите

Орце Костов
Ректоратот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ побарал мислење од факултетите и студентите за тоа дали партиципацијата која во моментов ја плаќаат е оправдана или
Македонија

Ќе се зголемува школарината за студентите: Предлогот за поскапување испратен до студентските собранија

Орце Костов
Владата побарала мислење од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје дали да се зголеми и колкава да биде партиципацијата која ќе ја плаќаат студентите
Македонија

МОН: Поедноставено аплицирањето за финансиска поддршка на ученици и студенти во рамки на новиот пакет антикризни мерки

А1он
Министерството за образование и наука потсетува дека двата јавни повика за финансиска поддршка на учениците во основните и во средните училишта, како и за студентите,
Македонија

Осум важни достигнувања за осум години: Иновации на Бреинстер што го менуваат образованието

А1он
Со иновации, постојано растење и трансформација, интернационалната едукативно-технолошка организација Бреинстер (Brainster), за само осум години стана препознатлива по понудата на квалитетно неформално и формално образование
Македонија

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

А1он
Како студенти кои избравме да студираме на правните факултети во Македонија, не можеме да останеме рамнодушни пред долгата тенденција на постапки кои водат кон уништување
Македонија

(ВИДЕО) Студенти на протестот пред Влада: Правото стана алатка на богатите

Студенти од правните факултети од Македонија денеска на протестот пред Влада заедно со граѓаните кои трет пат протестираат по скандалот со Онкологија порачаа дека правото
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Македонски келнери во Блед ме молеа „внесете не во ЕУ, сакаме да се вратиме дома“

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски на панел дискусијата во Блед кажа дека граѓаните сакаат земјата да стане членка на Европската унија за да се вратат дома, а