rama

Македонија

Рама во Скопје, затворени улици – избегнувајте го овој дел од градот

А1он
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека денеска во дел од центарот на главниот град ќе биде воведен посебен режим сообраќај, а
Свет

Рама: И Зеленски ќе заврши како лидерите на ОВК

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама истакна дека поранешните лидери на ОВК „се бореле против етничкото чистење, а денес се во затвор без никакви обвиненија“, додавајќи дека
Регион

По барање на Рама, разрешен првиот човек на албанската тајна служба

А1он
Разрешен е директорот на албанската тајна служба,ШИШ, Херолинд Бендо. Разрешувањето е по барање на премиерот Еди Рама, за што уредба денеска потпиша претседателот Бајрам Бегај.
Регион

Рама до Мицотакис: Те сметаме за пријател и брат овде во нашата земја

А1он
Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис престојува во посета на јужниот дел на Албанија, поточно во градовите Химара, Финиќ и Дропул, населени со припадници на грчкото малцинство.
Регион

Поранешен главен советник на канцеларката Меркел стана советник на премиерот Рама

А1он
Главниот советник на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, Ларс-Хендрик Ролер стана советник на албанскиот премиер Еди Рама, за економија и финансии. Информацијата ја соопшти премиерот
Регион

Рама: Поплавени се 590 куќи, евакуирани 32 семејства во поплавите

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи реагираше во врска со состојбата со поплавите во државата и обвинувањата на опозиција дека вода се
Регион

Сунак реагираше на обвинувањата на Рама: Обединетото кралство има силни врски со Албанија и добра соработка

А1он
Кабинетот на премиерот на Обединетото Кралство, Риши Сунак, реагираше по острата реторика и обвинувања на албанскиот премиер Еди Рама на изјавата на британската министерка за
Економија

Кој ќе троши повеќе струја во Албанија ќе плаќа поскапо

А1он
Регулаторниот завод за енергетика на Албанија (ЕРЕ) денеска донесе одлука за цената на струјата за ноември и декември со која домаќинствата кои ќе трошат повеќе
Регион

Бериша го обвини Рама за „супер злоупотреба“, премиерот возврати – патувањата се во рамки на буџетот

А1он
На објавените податоци од страна на иранските хакери за премиерот Еди Рама, посебно за неговото патување со чартер, реагираше лидерот на побројното крило на опозициската
Регион

Рама: И Македонија и Црна Гора се соочуваат со кибер-напади, не само ние

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама кој престојува во Њујорк во рамки на 77. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, изјави дека целиот регион се соочува