eu pregovori

Македонија

Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел оствари работен состанок со комесарот на ЕУ за соседство и проширување Оливер
Македонија

Маричиќ-Матуела: Скринингот ќе ги забрза реформите, на долг рок тоа се бенефити за граѓаните

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, попладнево во Брисел, одржа работен состанок со вршителката на должноста директор за Западен Балкан во
Македонија

Маричиќ од Луксембург: Статистичките податоци ќе бидат важен дел од преговарачкиот процес

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг за поглавјето Статистика, рече дека
Македонија

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека
Македонија

Маричиќ од Брисел: Скринингот ќе ги забрза реформите, имаме основа да напредуваме со добро темпо

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач, Бојан Маричиќ, во воведното обраќање на првиот скрининг состанок го изрази своето задоволство за
Македонија

Владата ја усвои преговарачка структура за преговорите со ЕУ

А1он
Владата на Република Северна Македонија денеска одржа тематска едница, на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата, присуствуваше и се обрати и шефот
Македонија

Ковачевски-Маричиќ: Усвоената преговарачка структура е клучен следен чекор во евроинтеграцијата

А1он
Владата на Република Северна Македонија ја донесе одлуката за воспоставување на структура за преговори за пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. За ова,
Македонија

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов
Доколку лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски води кампања со став против Бугарија и вклучување на Бугарите во Уставот, тоа ќе го блокира патот на
Македонија

ЕУ извести дека преговори не се започнати, а Маричиќ дека сме во „фаза на затворање на отворачкиот дел“

Кристијан Ландов
Европската Унија посочи дека „ја започна фазата на отворање на пристапните преговори со Северна Македонија“, а „ги отвори пристапните преговори со Албанија“. Ова би значело
Македонија

Скринигот ќе заврши за најмногу 16 месеци, период во кој ЕУ очекува да го смениме Уставот

Кристијан Ландов
Ниту Владата не знае која ќе биде динамиката за промена на Уставот и внесување на Бугарите и другите заедници. Скринингот ќе трае 16 месеци, а