eu pregovori

Македонија

Регионалната соработка во фокусот на средбата Димитров – Брегу во Белград

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на маргините на првиот ден од Белградскиот безбедносен форум, вчера, одржа средба со генералната секретарка на Советот за регионална
Македонија

Одвојувањето на С. Македонија и Албанија не зависи од нас, меѓутоа ќе се даде сила повеќе ако се држат заедно, смета Османи

А1он
Одвојувањето на Северна Македонија и Албанија не зависи од нас, тоа e одлука на ЕУ. Процесот формално се заснова на индивидуални заслуги. Меѓутоа, отсекогаш била
Македонија

Гир: ЕК очекува почеток на преговорите со С. Македонија до крајот на годинава

А1он
Европската комисија потврди дека Република Северна Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и смета дека одложувањето има негативно влијание врз кредибилитетот
Македонија

Врз основа на ангажманот со Скопје и Софија очекувам „зелено светло“ од ЕУ, изјави еврокомесарот Вархеји

А1он
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска на прес- конференцијата за извештаите за земјите од Западен Балкан не даде дополнителни објаснувања за новинарите и повтори дека
Македонија

Ќучук: Да се формира младински совет меѓу Бугарија и С. Македонија за младите да развијат сопствена иднина за ЕУ

А1он
Бидејќи верувам дека добрососедските односи и дијалогот се формулата за успех, предлагам да се создаде младински совет меѓу Бугарија и Северна Македонија – институционален разговор
Македонија

Штајнакер: Бугарија не треба да пречи за почнување преговори за членство на С. Македонија во ЕУ

А1он
Гудрун Штајнакер, поранешна германска амбасадорка во Северна Македонија и Црна Гора и поранешен заменик-амбасадор во Бугарија, вели дека Бугарија и Република Северна Македонија прво треба
Македонија

Борел: Бугарија треба да биде пофлексибилна по прашањето за проширување на ЕУ кон Западен Балкан

А1он
Шефот на дипломатијата на Европската унија Жосеп Борел изјави денеска дека Бугарија треба да биде пофлексибилна по прашањето за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.
Регион

Борисов разговараше и со австрискиот премиер Курц за проширувањето на Западен Балкан

А1он
Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов во Љубљана оствари билатерална средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц за време на состанокот на лидерите на Европската народна партија,
Македонија

Заев утре во Брдо на средби со Вархеји, Меркел, Макрон и Радев, очекува јасна и чиста порака од ЕУ

А1он
Самитот во Брдо не е самит на којшто се одлучува, но секогаш сакам да бидам оптимист да испратам позитивни пораки, но мора да бидеме и
Македонија

Политико: Оливер Вархеји – европскиот голман под силен оган на критики

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, како што покажуваат интерни документи во Брисел, ја фаворизира Србија во редот кон ЕУ и истовремено ја ублажува загриженоста за