ustav

Македонија

Коалицијата „Менуваме“ бара лицата со попреченост да бидат дефинирани во Уставот

А1он
Коалицијата за застапување на правата на лицата со хендикеп „Менуваме“ преку соопштение бара лицата со попреченост да бидат дефинирани во Уставот на земјава. -Остварување на
Македонија

Мицкоски по координацијата: Да не се одолговлекува седницата за Уставни измени

Нема Уставни измени под бугарски диктат. Овој став го повториле на координација со лидерот Христијан Мицкоски пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Мицкоски преку Фејсбук информираше
Македонија

Не е прекршен Деловникот – 10 дена е рок за расправата, не за гласање, велат од СДСМ

Александар Тодески
Владејачкото мнозинство не гледа прекршување на Деловникот со незакажувањето на седницата на која треба да се гласа потребата од отворање на Уставот. Од пратеничката група
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски доби силен аплауз од 70 пратеници: Улиците во Скопје се мирни, граѓаните очекуваат европска одлука

Орце Костов
Предлогот е резултат на повеќемесечна целосно отворена експертска и политичка дебата и при носењето на предлозите Владата се водела од еден мотив, а тоа е
Македонија

Писмо за пратениците од Османи: Отворете го Уставот, одговорно тврдам дека го зачувавме македонскиот идентитет

Орце Костов
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи им испрати писмо на пратениците во Собранието во кое им сугерира да гласаат за отворање на Уставот потенцирајќи им
Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ немаат притисоци да гласаат за Уставот, СДСМ нема 80 пратеници

Орце Костов
На помалку до 48 часа до пленарната седница во Собранието на која единствена точка е гласање на потребата од отворање на Уставот, пратеничката група на
Македонија

Ковачевски е оптимист дека во следните 30 дена ќе обезбеди 80 пратеници да гласаат за промена на Уставот

Орце Костов
Владата вчера го достави Предлогот за уставни измени до Собранието, а премиерот Димитар Ковачевски на 30 дена пред почетокот на пленарната седница за гласање на
Македонија

Владата ги усвои амандманите за влезот на Бугарите во Уставот, утре се испраќаат во Собрание

Орце Костов
Владата на денешната седница ги усвои уставните амандмани кои ги подготви работната група при Министерството за правда. „Предлогот за пристапување кон измена на Уставот го
Македонија

Османи: Не сите во Софија се среќни што ќе го смениме Уставот, ќе се одземат аргументите дека ги дискриминираме Бугарите

Орце Костов
Министрите на Чешка, Австрија и Словачка упатиле пораки до нивниот колега Бујар Османи дека без менување на Уставот не можеме да ги продолжиме преговорите со
Македонија

Уставните измени се уште се во Владата, Собранието ги чека подготвено

А1он
Владата вчера одржа седница, но не расправаше за иницијативата за уставни измени. Премиерот Димитар Ковачевски пред неколку дена рече дека ќе и се даде простор