Македонија

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов
Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на „Демократска Бугарија“, одобрен од Комисијата за надворешни работи, гласаа:
Македонија

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов
Пратеникот од партијата „Преродба“, Ангел Георгиев жестоко го нападна францускиот предлог за кревање на ветото кој е во собраниска процедура во Парламентот во Софија затоа
Македонија

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов
Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен ред во кој прва точка
Македонија

(ВО ЖИВО) Народното собрание во Бугарија расправа за францускиот предлог кој Македонија го одби

Орце Костов
Народното собрание на Република Бугарија свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата во Софија ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен
Македонија

Вучиќ: Еди и Димитар се пофрустирани од мене, им благодарам што беа фер кон Србија

Орце Костов
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ од Самитот ЕУ – Западен Балкан им се заблагодари на Рама и на Ковачевски што биле фер кон Србија, но
Македонија

Еди Рама: Ниту војната не успеа да ги обедини Европејците

Орце Костов
Албанскиот премиер Еди Рама по Самитот за Западен Балкан изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се надева оти ќе можат да
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Предлогот на Франција не е прифатлив за нас

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски го одби предлогот на Франција на денешниот самит на ЕУ за Западен Балкан. „Северна Македонија е кандидат 17 години. Еве сме тука
Македонија

Кирил Петков: Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит

Орце Костов
Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, кој не го преживеа гласањето за доверба на неговата влада, во Брисел изјави дека нема изгледи за деблокирање на
Македонија

ВИДЕО: „Не можам да кажам дека Ковачевски е среќен, ќе видиме што ќе биде“, рече Вучиќ пред Самитот во Брисел

Орце Костов
Претседателот Александар Вучиќ по пристигнувањето на Самитот на ЕУ рече дека дошол во Брисел да разговара со европските пријатели за иднината на Србија и регионот,
Македонија

„Се уште го чекате Годо? Не, ние сме навикнати на оваа шарада“, Рама објави селфи со Ковачевски од Брисел

Орце Костов
Албанскиот премиер Еди Рама на Твитер објави селфи со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и порача од Брисел дека повеќе не го чекаат Годо бидејќи се