Македонија

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце, меѓу нив нема хулигани

Орце Костов
Околу 150 граѓани од Република Бугарија в сабота ќе дојдат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Ова за „А1он“ го
Македонија

Бугарскиот дипломат Керемедчиев: Ќе има провокации на 4 февруари, зад нив стојат политички партии

Орце Костов
Министрите за внатрешни работи на Бугарија и Македонија уверија дека нема да има тензии и блокади за чествувањето на роденденот на Гоце Делчев на 4
Македонија

Бугарскиот амбасадор се врати на своите дипломатски должности во Скопје

Орце Костов
Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов им се вратил на своите дипломатски обврски во Скопје, потврдија од Министерството за надворешни работи. Ангелов минатата недела беше
Македонија

Спасовски ќе гарантира безбедност на 4 февруари, а Демерџиев дека Бугарите кои ќе дојдат во Скопје нема да провоцираат

Орце Костов
Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Бугарија, Оливер Спасовски и Иван Демерџиев ветија дека нека да биде дозволен никаков инцидент за време на
Македонија

Георгиевски, Трендафилов и Колев ќе ги бранат интересите на Бугарите кај еврокомесарот Вархељ

Орце Костов
Комесарот за соседство и проширување на Европската унија, Оливер Вархељ ќе се сретне со претставниците на македонските Бугари. Средбата ќе се одржи неделава во Брисел
Македонија

Џамбаски: Време е моштите на Бугаринот Гоце Делчев да се вратат во Софија

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски кој вербално му се закануваш на претседателот Стево Пендаровски откако шефот на државата побара тој да биде прогласен за непожелен во Македонија,
Македонија

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов
Ако се обезбедат услови за почнување на дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди колегата Донев дека ќе
Македонија

(ВИДЕО) Милков: Ковачевски ќе треба да ја гарантира безбедноста на Бугарите на 4 февруари, Донев телефонски ќе разговара со него

Орце Костов
Бугарскиот премиер Голуб Донев во секој момент се очекува да го побара македонскиот премиер Димитар Ковачевски и во телефонскиот разговор од него ќе бара гаранција
Македонија

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски предложи да се воведе забрана за влез во земјата на еден европратеник од Бугарија и уште неколку бугарски политичари поради дејствијата што
Македонија

Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Орце Костов
Општата состојба на охриѓанецот Христијан Пендиков се подобрува и тој од интензивна нега е преместен на одделението за орална хирургија. „Пендиков е изваден од интензивна