zgradi

Македонија

Поништена одлуката за изградба на 12 габаритни згради во Црниче, информира Ѓорѓиевски

Орце Костов
Стопирана е иницијативата за измена на ДУП реон Ј, градска четврт Ј20, блок Ј20.03, со која во времето на претходниот градоначалник на Општина Кисела Вода,
Македонија

(ВИДЕО) Јакимовски за „Алумина“: Ќе доминира зеленило, се работи за објекти како во Дубаи и Чикаго

Александар Тодески
Не ни очекував дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го гласа ДУП-от, се работи за нови, современи објекти како што има во Дубаи, Чикаго, Торонто, Виена, Софија, Белград,
Македонија

„Пуцко Петрол ќе гради згради високи 108 метри, Општина Карпош намерно ја залажува јавноста со видеа“, обвинуваат граѓанските организации

Орце Костов
Жителите на скопската населба Тафталиџе се револтирани од презентациите на Општина Карпош за изгледот на новиот комплекс згради кај поранешната фабрика Алумина затоа што гигантската
Македонија

(ВИДЕО) Кули од 35 и 25 ката на земјиште на Алумина што го купи „Пуцко Петрол“

Орце Костов
Комплекс на згради, меѓу кои и две 35-катници ќе се гради во Тафталиџе на просторот кај поранешната фабрика „Алумина“. https://karpos.gov.mk/wp-content/uploads/2017/08/TAJFA-2-com.mp4 https://karpos.gov.mk/wp-content/uploads/2017/08/TAJFA-2-com.mp4 Општина Карпош објави 3Д-презентации
Македонија

Во Скопје имало 322 земјотреса за еден месец – низ градот минува процеп, живееме ли во безбедни згради?

На 26 јули 1963 година во 5.17 часот Скопје бил погоден од разорен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, кој траел 20
Македонија

Безбедното домување во Скопје „во битка“ за пристапен простор и примена на прописите

А1он
Тесни лифтови што не собираат носилки за брза помош, заглавени екипи во тесни улички, блокирани пристапи до влезовите на згради од непрописно паркирани возила, се
Македонија

Стевчо Јакимовски подготвува бетонизација кај студентски дом „Гоце Делчев“: Дали вреди за три згради да ни се уништи животот, прашуваат жителите

Орце Костов
Спроти студентскиот дом Гоце Делчев се подготвува голема бетонизација на единствениот парк со фонтана, урбана опрема и игралишта за деца, обвинуваат жителите на населбата, а
Економија

Пресврт на пазарот: Најголем пад на цените на становите од 2000 година во Германија

А1он
На почетокот на 2023 година, станбените недвижности во Германија поевтинија најмногу од 2000 година. Во првиот квартал цените паднале во просек за 6,8 отсто во
Свет

(ВИДЕО) Во Индија срушени илегални облакодери повисоки од 100 метри

А1он
Индиските власти денеска урнаа два незаконски изградени облакодери со висина од 103 метри во контролирана експлозија која траеше десет секунди. Moment when Supertech Twin Towers