ziteli

Македонија

Над половина од жителите на Европа имаат прекумерна тежина, кај нас 55,7 отсто

А1он
Над половина од возрасните граѓани во земјава имаат прекумерна тежина, а „подебели“ во регионот се само Хрватите, покажува анализата на статистичкиот портал „Ландгеист“, базирана на
Македонија

„Мечките влегуваат во куќите на жителите, тоа е опасно по живот“: Се бара Владата да прогласи кризна состојба во Маврово и Ростуше

Орце Костов
Пратеничката Белкиса Зеќири од СДСМ коментирајќи одговор на прашање од министерката за животна средина, Каја Шукова, рече дека општина Маврово и Ростуше поднела барање до
Македонија

Мечки превртуваат контејнери во Галичник барајќи храна: Жителите исплашени да не бидат нападнати

Орце Костов
Месната заедница Галичник предупреди на се поголемо присуство на мечки кои претставуваат опасност за населението, посебно во овој летен период кога куќите се полни со
Македонија

Стевчо Јакимовски подготвува бетонизација кај студентски дом „Гоце Делчев“: Дали вреди за три згради да ни се уништи животот, прашуваат жителите

Орце Костов
Спроти студентскиот дом Гоце Делчев се подготвува голема бетонизација на единствениот парк со фонтана, урбана опрема и игралишта за деца, обвинуваат жителите на населбата, а
Македонија

Скопјани се жалат на остар мирис од хемикалии во воздухот вечерва

Кристијан Ландов
Граѓаните од населбата Пролет близу Железничката станица во Скопје се жалат дека вечерва осетиле мирис на пестициди кои им предизвикувал иритација на очите. Тие велат