japonija

Свет

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

А1он
Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија имаат „злобна цел“ кон Северна Кореја и се дел од опасниот вовед во создавањето на „азиската верзија
Свет

Топлотниот бран предизвика отежнато снабдување со електрична енергија во Јапонија

А1он
Јапонската Влада денеска ги повика триесет и петте милиони жители на Токио и околината да користат помалку струја, предупредувајќи дека снабдувањето со електрична енергија ќе
Свет

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

А1он
СAД, Австралија, Јапонија, Нов Зеланд и Велика Британија формираа неформална група чија цел е зајакнување на економските и дипломатските врски со островските држави на Тихиот
Свет

Силен земјотрес го погоди јапонскиот архипелаг Бонин

А1он
Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди далечниот архипелаг Бонин во Јапонија, југоисточно од главниот архипелаг, поради што службите најавија
Свет

Врховен суд на Јапонија: Државата не е одговорна за нуклеарната несреќа во Фукушима

А1он
Врховниот суд во Токио пресуди во корист на државата во спор во кој околу 3.700 внатрешно раселени лица принудени да ја напуштат областа околу нуклеарната
Свет

Врховен суд на Јапонија: Владата не е одговорна за отштетата за Фукушима

А1он
Врховниот суд во Јапонија денеска одлучи дека владата не е одговорна за отштетата што ја бараат луѓето чии животи беа уништени од нуклеарната катастрофа во
Свет

Јапонци заболени од канцер бараат отштета од нуклеарната централа Фукушима

А1он
Во Токио денеска почнаа сослушувањата за обесштетување на лицата кои заболеле од рак на тироидната жлезда по катастрофата во нуклеарната централа во Фукушима. Шест лица,
Свет

Бајден најави ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Токио го најави почетокот на ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји учеснички, вклучувајќи ги САД и Јапонија, но
Свет

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска заминува за Јапонија каде од планира да го лансира планот за поголема економска соработка и ангажман на САД во Индо-пацифичкиот