japonija

Свет

Министерот за внатрешни работи на Јапонија поднесе оставка

А1он
Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска изјави дека ја прифатил оставката на министерот за внатрешни работи Минору Терада. Терада поднесе оставка поради вмешаност во финансиски скандали,
Свет

САД, Јапонија и Јужна Кореја ветуваат силен одговор во случај на нуклеарни проби на Пјонгјанг

А1он
САД, Јапонија и Јужна Кореја денеска ветија дека ќе имаат „силен и цврст одговор“ во случај Северна Кореја да изврши нуклеарна проба, за што повторно
Свет

Јапонскиот министер за правда поднесе оставка поради несоодветен коментар

А1он
Јапонскиот министер за правда Јашухиро Ханаши денеска поднесе оставка до премиерот Фумио Кишиди поради несоодветен коментар за смртната казна. Ханаши пред два дена на партиски
Свет

Во Јапонија издадено итно предупредување: Северна Кореја истрела уште една ракета

А1он
Северна Кореја штотуку лансираше уште една ракета, а властите во Јапонија се сомневаат дека станува збор за балистичка ракета. Во меѓувреме од кабинетот на јапонскиот
Свет

Јапонски министер поднесе оставка поради врски со Црквата на обединување

А1он
Јапонскиот министер за економија Даиширо Јамагива изјави дека денеска поднел оставка поради врските со Црквата на обединување по серијата критики за контактите на владејачката партија
Свет

ВИДЕО: Северна Кореја истрела балистичка ракета преку Јапонија

А1он
Северна Кореја денеска лансирала балистичка ракета што го прелетала јапонското копно, соопштија властите во Токио кои за првпат по пет години издадоа наредба за евакуација
Свет

ВИДЕО: Русија протера јапонски дипломат, собирал тајни информации за последиците од санкциите

А1он
Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера го обвини јапонскиот конзул во Владивосток дека се обидува да добие тајни информации за економските последици од санкциите
Свет

ВИДЕО: Тајфунот што ја погоди Јапонија однесе две жртви, 120 илјади се без струја

А1он
Најмалку две лица загинаа денеска, а 120.000 останаа без струја во тајфунот, пропратен со обилни дождови, што ја погоди централна Јапонија, пренесува Кјодо. Јачината на
Свет

Јапонија ќе ги отвори вратите за вакцинирани странски туристи по повеќе од две години

А1он
Јапонија повторно ќе ги отвори вратите за вакцинирани странски туристи на 11 октомври, по повеќе од две години затворени граници поради пандемијата на коронавирус. Патниците
Свет

Двајца загинати во тропската бура во Јапонија, 130.000 домови без струја

А1он
Во тропската бура што донесе силен дожд во Јапонија загинаа две лица и повредени се повеќе од 100, го парализираше сообраќајот и остави илјадници домови