japonija

Економија

Фич ги намали можностите за девизно задолжување на Јапонија на „негативни“

А1он
Рејтинг агенцијата Фич ги ревидираше денеска можностите за долгорочно задолжување на Јапонија во странска валута од „стабилни“ на „негативни“, наведувајќи во образложението остар пад на
Свет

Обилните дождови предизвикаа поплави и евакуација на населението во североисточна Јапонија

А1он
На десетици илјади лица во североисточна Јапонија денеска им е наредено да се евакуираат од своите домови, откако поројните дождови предизвикаа големи поплави, соопштија локалните
Свет

Во Јапонија најголем дневен пораст на заразени од коронавирус од април

А1он
Во Јапонија денеска се регистрирани 623 нови случаи на коронавирус, најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од 10 април, но нема нови смртни случаи.
Свет

Црвена тревога во Токио поради коронавирусот

А1он
Токио прогласи највисока, „црвена“ тревога за закана од коронавирусот поради големиот скок на бројот на новозаразени во последните денови. Гувернерот Јурико Коике ја опиша ситуацијата
Свет

Јапонски пратеник призна дека примил пари од кинеска компанија

А1он
Пратеникот од јапонската владејачка Либерално демократска партија Такаки Ширасука, призна дека примил еден милион јени или 9.300 американски долари од кинеска компанија заинтересирана за влез
Свет

Јапонија предупредува на територијалните побарувања на Кина во регионалните мориња

А1он
Кина се обиде да ги засили своите еднострани територијални побарувања во регионалните мориња за време на пандемијата на коронавирус, додека го зголемува својот одбранбен буџет
Свет

Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија

А1он
Две лица се водат како исчезнати, а на илјадници им е наредено да се евакуираат откако поројни дождови денеска ја зафатија западна Јапонија. Спасувачите трагаат