izbori

Свет

Нацистички ловец во Франција ги советува Евреите да гласаат за екстремната десница

А1он
Познатиот еврејски историчар, познат и како нацистичкиот ловец Серж Кларсфелд, им кажа на гласачите, неколку дена пред вториот круг од француските избори, дека доколку се
Свет

Избори во Велика Британија: Граѓаните одлучуваат кој ќе ја формира нова влада

А1он
Во Велика Британија денеска се одржуваат општи избори на кои гласачите ќе изберат 650 членови на Долниот дом на Парламентот, по што лидерот на партијата
Свет

Утре се изборите во Велика Британија, некои конзервативци веќе го признаа поразот

А1он
Британската Конзервативна партија денеска, еден ден пред отворањето на гласачките места, веќе речиси го призна поразот од Лабуристичката партија на Кир Стармер и предупреди дека
Свет

Франција: До 17 часот гласале 59,39 отсто од гласачите, што е најголема излезност од 1978 година

А1он
На парламентарните избори во Франција до 17 часот излегле 59,39 отсто од гласачите, што е рекордна излезност во првиот круг од 1978 година, кога одѕивот
Свет

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

А1он
Француските левичарски опозициски партии најавија дека заеднички ќе номинираат кандидати на предвремените парламентарни избори подоцна овој месец за да се спротивстават на владата на претседателот
Uncategorized Свет

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва објави дека го распушта Националното собрание, повикувајќи на нови законодавни избори, откако неговиот табор доживеа катастрофален пораз од екстремната десничарска
Регион

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

А1он
Никој не постигнува успех без да ја признае помошта од другите. Ние самоуверено ја признаваме оваа помош со благодарност. Ви благодариме, ГЕРБ! Благодарност и до
Регион

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

А1он
Резултатите од излезната анкета на Галуп Интернешнл, покажуваат дека партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов освоила 26,7% од резултатите на денешните избори во Бугарија,
Свет

Првична поекција на изборните резултати за Европскиот парламент: Либералите и Зелените во минус

А1он
Европската народна партија на европските избори ќе освои 184 пратенички мандати, односно шест повеќе отколку што имаше претходното, додека либералите и зелените ќе бидат малцинство,
Свет

Во Словачка се отворени избирачките места за изборите за Европскиот парламент

А1он
Во Словачка се отворени гласачките места за изборите за Европскиот парламент. Словаците денеска избираат 15 пратеници во Европскиот парламент, а конечните резултати ќе бидат објавени