izbori

Регион

Јокиќ, Пикси, академици и доктори: Над 2.000 познати се потпишаа за „Александар Вучиќ – Србија не смее да запре“

А1он
Над 2.000 луѓе потпишаа поддршка за списокот „Александар Вучиќ – Србија не смее да запре“ На списокот има бројни познати личности од различни сфери на
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Не знам кој нормален во вакви траорни времиња може да размислува за власт, после Нова година ќе мислам на тоа

Орце Костов
Не знам кој нормален човек или политичар во вакви траорни времиња може да размислува за власт, за избори или за мандати. Изборите се закажани за
Македонија

Парламентарните и вториот круг од претседателските избори ќе се одржат на 8 мај, првиот круг од претседателските избори на 24 април

А1он
Парламентарните политички партии постигнале договор изборите следната година да се одржат на 8 мај, односно првиот круг на претседателските избори да се одржи на 24
Македонија

Апасиев нема да оди на лидерска: Ден на жалост заради двојното убиство, не средба за датум за избори

А1он
Лидерот на Левица, Димитар Апасиев најави дека нема да учествува на лидерска средба која е закажана за утре. „Утре треба да биде ден на жалост
Македонија

Џафери: Ако се изборите на 8 мај, Собранието ќе се конституира на 28 мај

А1он
Политичките партии што се застапени во Собранието треба да се усогласат околу евентуалниот датум на одржување на изборите во рамки на уставните и законски рокови.
Македонија

Каевски: Мицкоски е за коалиција со Левица иако е анти ЕУ и анти НАТО партија

А1он
Јавно, во интервју на Канал 5 телвизија Мицкоски кажа дека е за коалиција на ДПМНЕ со Левица. Ова е директна потврда на Мицкоски на она
Свет

На изборите во Холандија најмногу гласови освои опозициската десничарска Партија на слободата

А1он
Заврши гласањето за парламентарните избори во Холандија, а според првите излезни анкети најмногу гласови освои опозициската десничарска Партија на слободата (ПВВ) предводена од Герт Вилдерс.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Апасиев: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица, ќе бидеме порадикални

Александар Тодески
Со сељаците треба сељачки, со силеџиите силеџиски, со дивјаците дивјачки. Нашето беше варварство, во споредба со нивното дивеење. Ниту една техника не е повредна од
Македонија

Ковачевски: Избори може да се организираат во мај, со ДУИ имаме јасен коалициски договор

Орце Костов
Сметам дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин, а за финалните ставови на политичките партии ќе информираме тогаш
Македонија

Османи: Изборите бараат рамен терен за натпревар, прашањето на датумот не треба да се политизира

А1он
Независно како ќе одржат бидат изборите, дали ќе бидат споени или не, ние сме во последните недели од политичкиот мандатот на оваа Влада. Така што,