izbori

Свет

Во Грузија закажани парламентарни избори за 31 октомври

А1он
Грузискиот претседател Саломе Зурабишвили издаде указ за одржување парламентарни избори во земјата на 31 октомври. “Парламентарните избори во нашата земја ќе се одржат на 31
Свет

Брисел не ги признава резултатите од изборите во Белорусија: ЕУ е на страната на народот

А1он
Европска Унија не ги признава резултатите од претседателските избори во Белорусија, изјавија денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и германската канцеларка Ангела Меркел по
Свет

Изборна комисија на Белорусија: Нема причина претседателските избори да ги прогласиме за неважечки

А1он
Нема причина претседателските избори во Белорусија да ги прогласиме за неважечки врз основа на резултатите од пребројувањето на гласовите на некои избирачки места, објави Централната
Свет

Лукашенко: Жив сум, и не сум избегал од Белорусија

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги негираше извештаите дека избегал од земјата по масовните протести против неговото авторитарно владеење, јави локалната новинска агенција „Белта“. „Прво
Свет

Тихановскаja ги повика Белорусите да ја поддржат петицијата за повторно пребројување на гласовите од изборите

А1он
Светлана Тихановскаja, белоруската опозиционерка и главен ривал на претседателот Александар Лукашенко, ги повика нејзините приврзаници да потпишат он-лајн петиција, со барање за пребројување на гласовите
Свет

Бајден ја одбра Камала Харис да „трча“ со него како кандидатка за потпретседател на Демократите

А1он
Кандидатот на демократите на претседателските избори во САД, Џозеф Бајден, ја назначи сенаторката Камала Харис за кандидат за функцијата потпретседател на државата. Одлуката на Бајден
Свет

ЕУ смета дека претседателските избори во Белорусија не биле слободни и се закани со санкции

А1он
Европската унија денеска оцени дека претседателските избори во Белорусија, на кои претседателот Александар Лукашенко освои нов мандат, не биле „ниту слободни, ниту фер“. Во изјавата
Свет

Белоруската опозициска политичарка Светлана Тихановскаја пребегна во Литванија

А1он
Опозициската кандидатка на претседателските избори во Белорусија, Светлана Тихановскаја, која го оспорува реизборот на претседателот Александар Лукашенко, побегна во Литванија, изјави денеска литванскиот министер за
Свет

Лукашенко освои 80,23 проценти од гласовите на изборите во Белорусија

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко на вчерашните избори освои 80,23 отсто од гласовите, соопшти Изборната комисија. Додека главната опонентка на Лукашенко, Светлана Тихановскаја освои 9,9
Свет

Белорусија: Убедлива победа на Лукашенко, опозицијата на протест

А1он
Според првичните информации од речиси сите избирачки места, Александар Лукашенко освоил 81,35 проценти од гласовите за нов, шести мандат како претседател на Белорусија, објави синоќа претседателката на