izbori

Регион

Партијата на Борисов очекува влада на партиите што протестираа

А1он
Во својата прва реакција во јавноста од крајот на денот на изборите во Бугарија, партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов-ГЕРБ предвидува дека се појавува влада
Регион

Шест партии во новиот бугарски парламент – први информации од излезните анкети

А1он
Во новиот бугарски парламент најверојатно ќе има шест партии, а победникот на предвремените парламентарни избори и „освојувачите“ на третото и четвртото место е тешко да
Регион

Илјада претставки за нерегуларности на изборите во Бугарија, приведувања и обвинувања за изборни измами

А1он
Од почетокот на изборната кампања во Бугарија, до 15 часот денеска (по локално време), Министерството за внатрешни работи добило вкупно 982 претставки за кршење на
Свет

ОБСЕ даде добра оценка за изборите во Ерменија

А1он
Предвремените избори во Ерменија, на кои најголем број гласови освои актуелниот премиер Никол Пашинјан биле „конкурентни и добро организирани“, оцени денеска набљудувачката мисија на Организацијата
Македонија

Заев: Мнозинскиот модел што го бара опозицијата е уназадување

А1он
Премиерот Зоран Заев се надева дека ќе биде постигнат консензус околу Изборниот законик. Како што изјави денеска, делот околу препораките на ОБСЕ/ОДИХР е усогласен со
Регион

Конечни резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

А1он
Центалната изборна комисија на Косово (ЦИК) ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на 14 феврури, според кои апсолутен победник, со освоени 49,95
Македонија

МВР и ДИК ќе работат на воведување отпечаток од прст во изборниот процес

А1он
МВР и Државната изборна комисија да формираат заедничка работна група, која ќе ги реши сите дилеми и разлики во текот на постапката за воведување на