pedro sancez

Свет

Шпанските десничари побараа оставка на премиерот Санчез

А1он
Демонстрантите кои учествуваа на десничарските „анти-Санчез“ протести во Мадрид во саботата побараа неодложна оставка од шпанскиот премиер Педро Санчез чија Влада, според нив, е закана
Регион

Шпанија за Косово: Едноставно ние не можеме тоа да го прифатиме

А1он
Шпанскиот премиер Педро Санчез рече дека признавањето на независноста на Косово го прекршува меѓународното право и рече дека Мадрид не може тоа да го прифати.
Македонија

Пендаровски-Санчез: Шпанија е важен партнер и принципиелен поддржувач на Македонија

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Поздравувајќи ја првата
Македонија

Санчез: Можете да сметате на поддршката од Шпанија на вашите следни чекори за членство во ЕУ

А1он
Можете да сметате на поддршката од Шпанија за членство во Европската унија порача шпанскиот премиер Педро Санчез Перез-Кастехон на прес конференцијата по средбата со премиерот
Македонија

ВИДЕО: Ковачевски го пречека шпанскиот премиер Санчез

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски со највисоки државни почести го пречека премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон, кој денеска пристигна
Свет

Бајден и Санчез во Мадрид разговараа за засилување на воената соработка

А1он
Шпанскиот премиер Педро Санчез и американскиот претседател Џо Бајден денеска се сретнаа во Мадрид, во пресрет на самитот на НАТО, и договорија зајакнување на соработката