izrael

Свет

Макрон го повика Израел брзо да ја истражи смртта на новинарката на Ал Џезира

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон го повика Израел брзо да ја спроведе истрагата за смртта на палестинската новинарка убиена минатата недела за време на израелската рација
Свет

Петнаесет европски земји го повикуваат Израел да ги смени плановите за повеќе домови за доселеници

А1он
Петнаесет европски држави денеска го повикаа Израел да се откаже од плановите за изградба на нови илјадници домови за доселеници на Западниот Брег, предупредувајќи дека
Свет

Абас: Израел е одговорен за смртта на новинарката Абу Алкех

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека израелските власти се „апсолутно одговорни“ за убиството на искусната новинарка на Ал Џезира, Ширин Абу Алкех за време
Свет

Палестинската управа одби заедничка истрага со Израелците за убиството на новинарката на „Ал Џезира“

А1он
Палестинските власти денеска објавија дека го одбиле барањето на Израел за заедничка истрага за смртта на новинарката на „Ал Џезира“, Ширин Абу Аклех. Израел повика
Свет

На Западниот брег убиена новинарка на Ал Џезира

А1он
Израелските сили на окупираниот Западен Брег ја убиле новинарката на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех, соопшти палестинското Министерство за здравство. Новинарката била убиена додека известувала
Свет

Израел ги уапси двајцата Палестинци, кои со секири убија тројца Евреи во градот Елад

А1он
Двајцата Палестинци, кои беа осомничени за убиството на тројца Израелци во напад со секира во централниот израелски град Елад, се уапсени денеска по повеќе од
Свет

Потера на израелската полиција по извршителите на последниот смртоносен напад во Елад

А1он
Израелската полиција утринава соопшти дека е во потера по двајца Палестинци осомничени за напади со нож и секира извршени синоќа во Елад, во близина на
Свет

ВИДЕО: Тројца убиен во напад кај Тел Авив, сомнежи за тероризам

А1он
Најмалку три лица загинаа, а четворица се повредени во израелскиот град Елад за време на сомнителен терористички напад, соопшти службите за итни случаи. Полицијата не
Свет

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин му се извини на израелскиот премиер Нафтали Бенет за неодамнешната скандалозна изјава на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Рускиот министер
Свет

Нови судири во комплексот на џамијата Ал Акса во Ерусалим

А1он
По десетдневно смирување на тензиите денеска повторно дојде до судири меѓу Израелците и Палестинците во комплексот на џамијата Ал Акса во Ерусалим. Израелската полиција соопшти