izrael

Свет

Премиерот на Израел го поздрави американскиот план за поморска демаркација со Либан

А1он
Израелскиот премиер Јаир Лапид денеска го поздрави предлогот на САД за воспоставување поморска граница со Либан, оценувајќи дека тоа ќе го реши долгогодишниот спор меѓу
Свет

Израелските сателити забележаа необична активност во руска база во близина на финската граница

А1он
Израелското разузнавање открило „невообичаено присуство“ на руски бомбардери во близина на финската граница, пишува „Џерусалим пост“. Сателитските снимки од ImageSat International сугерираат дека руските стратешки
Свет

Голем пресврт: Израелскиот премиер ја поддржа идејата за палестинска држава

А1он
Израелскиот премиер Јаир Лапид денеска повика на дводржавно решение за повеќедеценискиот конфликт меѓу Израел и Палестинците и повторно истакна дека Израел ќе стори „се што
Свет

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он
Израел може да и испорача на Европа околу 10 отсто од вкупното количество гас што минатата година го добиваше од Русија, изјави израелскиот премиер Јаир
Свет

Претседателите на Германија и Израел го посетија нацистичкиот логор Берген-Белсен

А1он
Израелскиот претседател Исак Херцог денеска го посети нацистичкиот концентрационен логор Берген-Белсен, следејќи ги стапките на својот татко, кој помогнал да се ослободи логорот во својство
Свет

Истрага на израелската војска: Веројатно израелски војник ја убил новинарката на Ал Џазера по грешка

А1он
Израелската војска денеска објави дека, судејќи според резултатите од истрагата, минатата пролет израелски војник ја убил долгогодишната новинарка на Ал Џезира, веројатно по грешка. Висок
Свет

Германија и Израел денеска ќе одбележат половина век од нападот на ЛОИ во Минхен

А1он
Претседателите на Израел и на Германија денеска ќе присуствуваат на церемонијата за одбележување на годишнината од оружениот напад врз израелските спортисти извршен за време на