liban

Свет

Либанскиот Парламент повторно не успеа да избере Претседател на Републиката

А1он
Парламентот на Либан повторно не успеа да избере претседател, во време продлабочена економска криза во која се наоѓа државата која од 1 ноември е без
Свет

Парламентот по шести пат не успеа да избере претседател на Либан

А1он
Либанските пратеници денеска по шести пат не успеаја да изберат шеф на државата, која е без претседател од 1 ноември, додека политичкиот ќор-сокак се влошува
Свет

„Ние не сме Либија или Судан“: Техеран ги обвинува Западот и Израел дека планираат граѓанска војна во Иран

А1он
Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолјан денеска ги обвини Израел и разузнавачките служби на западните земји дека планираат да започнат граѓанска војна во Иран
Свет

Аун ја напушти претседателската палата, на Либан му се заканува и политички вакуум

А1он
Со овации на неколку илјади свои следбеници либанскиот претседател Мишел Аун денеска ја напушти претседателската палата во рудот над Бејрут. Заминувањето од функцијата на претседателот
Свет

Израел и Либан постигнаа историски договор за заедничката поморска граница

А1он
Израел и Ливан, после повеќедецениските тензии, конечно се договорија за заедничката поморска граница во Средоземното Море, соопшти израелскиот премиер Јаир Лапид. -Ова е историско достигнување
Свет

Либанскиот претседател доби американски предлог за демаркација на поморската граница со Израел

А1он
Американската амбасадорка во Либан, Дороти Ши, денеска на либанскиот претседател Мишел Аун и на привремениот премиер Наџиб Миката им доставила предлог за демаркација на поморската
Свет

Најмалку 77 мигранти удавени во бродоломот во близина на сирискиот брег

А1он
Најмалку 77 мигранти се удавија во близина на брегот на Сирија, откако потона чамец што исплови од Либан, изјави денеска сирискиот министер за здравство Хасан
Свет

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он
Папата Франциск денеска ја одбележа втората годишнина од експлозијата во пристаништето во Бејрут, велејќи дека вистината и правдата „никогаш не можат да се сокријат“. Потсетувајќи
Свет

Либан планира да врати десетици илјади бегалци во Сирија и покрај противењето на ОН

А1он
Либан денеска објави дека планира да врати десетици илјади бегалци во Сирија и покрај противењето на ОН. „Ние сме сериозни во врска со спроведувањето на