hezbolah

Свет

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

А1он
Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата, објави израелската телевизија Канал 13.
Свет

Хезболах тврди дека не испраќа војници во Украина

А1он
Лидерот на либанското движење Хезболах, Саид Хасан Насралах, ги демантираше медиумските извештаи дека испраќа борци во војната во Украина, на страната на Русија, објави либанската
Свет

Австралија го прогласи Хезболах за терористичка организација

А1он
Австралија денеска го прогласи либанскиот Хезболах за терористичка организација, проширувајќи ја забраната за неговото воено крило на цела организација која има голема моќ во Либан.
Свет

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

А1он
Лидерот на либанското екстремистичко движење Хезболах, Хасан Насралах ги повика властите да го сменат судијата кој ја истражува минатогодишната експлозија во пристаништето во Бејрут. Лидерот
Свет

Насрала: Исламска држава има за цел да започне граѓанска војна во Авганистан

А1он
Лидерот на либанскиот Хезболах, Саид Хасан Насрала рече дека терористичката организација Исламска држава има за цел да ги разгори тензиите и да го внесе Авганистан
Свет

Хезболах: Покрај санкциите од САД, ирански танкер со гориво на пат кон Либан

А1он
Хасан Насралах, лидерот на проиранското либанско движење Хезболах, денеска соопшти дека првиот ирански брод со гориво е на пат за Бејрут, главниот град на Либан,
Свет

Лидер на Хезболах: Повлекувањето на САД од Авганистан е лекција за Израел

А1он
Лидерот на либанското екстремистичко движење Хезболах Хасан Насрала, оцени дека повлекувањето на САД од Авганистан треба да послужи како лекција за Израел дека таа земја
Свет

Хезболах тврди дека го ракетирал Израел како одмазда за воздушните напади

А1он
Либанската екстремистичка организација Хезболах денеска соопшти дека истрелала ракетни проектили врз израелски позиции во близина на либанската граница како одмазда за претходните воздушни напади. Во
Свет

Хезболах складира експлозивни хемикалии ширум Европа, тврдат САД

А1он
Координаторот на американскиот Стејт департмент за борба против тероризмот, Нејтан Сејлс, го обвини Хезболах дека складира хемикалии, што може да се користат за производство на
Свет

Помпео: Франција да го реши проблемот со оружјето на Хезболах

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Франција дека нејзините заложби за решавање на кризата во Либан ќе бидат залудни, доколку веднаш не го