bejrut

Свет

(ВИДЕО) Заменик-лидерот на Хамас загина во експлозија во Бејрут

А1он
Четири лица, меѓу кои и заменик-лидерот на Хамас, Салех ал-Арури, загинаа во експлозија во јужното предградие Дахија, Бејрут. Експлозијата се случила во близина на продавница
Свет

Во Бејрут залутани куршуми испукани за време на новогодишната прослава погодија два авиони

А1он
Залутани куршуми испукани за време на новогодишната прослава погодиле два авиони на Middle East Airlines паркирани на меѓународниот аеродром Рафик Харири во Бејрут, соопшти денеска
Свет

ВИДЕО: Разгневен Либанец држи во банка заложници и бара исплата на 200.000 долари на неговата сметка

А1он
Разгневен Либанец вооружен со пушка го држи во заложништво персоналот на банката во Бејрут барајќи да му предадат 200.000 долари на неговата замрзната сметка. Вооружениот
Свет

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он
Папата Франциск денеска ја одбележа втората годишнина од експлозијата во пристаништето во Бејрут, велејќи дека вистината и правдата „никогаш не можат да се сокријат“. Потсетувајќи
Свет

Успехот на опозицијата го загрозува мнозинството на Хезболах во либанскиот Парламент

А1он
Либанските опозициски групи и критичарите на либанското шиитско движење Хезболах постигнаа неочекуван успех на вчерашните парламентарни избори во земјата, поради што некои сојузници на вооружената
Свет

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

А1он
Лидерот на либанското екстремистичко движење Хезболах, Хасан Насралах ги повика властите да го сменат судијата кој ја истражува минатогодишната експлозија во пристаништето во Бејрут. Лидерот
Свет

Протести во Бејрут поради прекината истрага за експлозијата во 2020 година

А1он
Стотици Либанци, главно роднини на луѓе кои загинаа во експлозијата во пристаништето во Бејрут, денеска протестираа против „замрзнувањето“ на истрагата. Како што пренесуваат странскит агенции,
Свет

Прва годишнина од разурнувачката експлозија во пристаништето во Бејрут, семејствата на загинатите бараат правда

А1он
Либан денеска ја одбележува првата годишнина од разурнувачката експлозија во пристаништето во Бејрут, а семејствата на жртвите продолжуваат да бараат правда и одговорност. Либан за