bejrut

Свет

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

А1он
На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут, да соберат помош
Свет

Демонстрантите во Бејрут влегоа во Министерството за надворешни работи

А1он
Десетици демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против Владата, јавуваат светските медиуми. Претходно полицијата фрли солзавец на демонстрантите
Свет

Бројот на загинати во бејрутската експлозија достигна 158, над 6.000 повредени

А1он
Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000
Свет

(ВО ЖИВО) Бејрут: судир меѓу полицијата и гневните демонстранти кои бараат одговори за експлозијата

А1он
Полицијата денеска фрли солзавец на демонстрантите во Бејрут кои се обиделе да се пробијат низ ограда за да стигнат до зградата на Парламентот, на протестот
Свет

Христијанските пратеници најавија напуштање на либанскиот Парламент

А1он
Либанската опозициска христијанска партија Катаеб, која се бори против владата на Либан, поддржана од проирански Хезболах, денеска најави дека нејзините тројца пратеници го напуштаат либанскиот
Свет

Од експлозијата во Бејрут, почина сопругата на холандскиот амбасадор во Либан

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот,
Свет

Њујорк тајмс: Бродот што превезувал амониум нитрат потонал во Бејрут во 2018 година

А1он
Бродот „Rhosus“, од кој бил конфискуван амоним нитратот, опасна материја што најмногу се користи како ѓубриво и за правење експлозиви, потонал во пристаништето на Бејрут