crven krst

Македонија

Заев: Владата преку Стоковите резерви обезбедува хуманитарна помош достапна за граѓаните во секое време

А1он
Заради улогата на Црвениот крст во нашето секојдневие, денеска објавуваме дека соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво. Владата го прифати
Македонија

Традиционална крводарителска акција во знак на сеќавање на катастрофалниот земјотрес во Скопје

А1он
Под мотото „За Скопје со љубов, дарувај крв-биди хуман“, Црвен крст на град Скопје денеска традиционално организира крводарителска акција во знак на сеќавање на катастрофалниот
Свет

Првиот човек на Црвениот крст ги повика Израел и Хамас да го запрат насилството

А1он
Шефот на Меѓународниот одбор на Црвениот крст, Роберт Мардини ги повика денеска Израел и Палестинците да најдат политичко решение со цел да се спречи насилството,
Македонија

Одбележување на Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

А1он
Под мото: #Незапирливи македонскиот Црвен крст ќе се приклучи на одбележувањето на 8 Мај, Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, а ќе ја
Македонија

Црвен крст-Охрид го демантира Денесоски: Ниту сме барале, ниту сме наплатиле пари од Охрид за волонтерска служба

А1он
Претседателот на Црвениот крст-Охрид, Сашо Точков, ги демантира наводите на Сашо Денесоски кој себе се претставува како координатор во вакциналниот пункт во Охрид, кој кажа
Македонија

Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран

А1он
Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран кој ја зафати земјава. Акцијата е дел од активностите на Општинската
Македонија

Црвениот крст отвори телефонски броеви и сметка за помош за погодените во земјотресот во Хрватска

А1он
Црвениот крст на Република Северна Македонија упати апел за помош на настраданите во земјотресот што вчера ја погоди Хрватска. Хуманитарната акција ќе трае до крајот
Македонија

Средба Шахпаска-Саити: Црвениот крст е наш партнер во заложбите за помош и поддршка на најранливите

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше средба со претставници на Црвениот крст, на која разговарале за продолжување на соработката за унапредување