zemjotres

Свет

ВИДЕО: Силен земјотрес на индонезискот остров Јава

А1он
Седум лица загинаа во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што денеска ја погоди индонезиската провинција Источна Јава. Покрај човечките жртви, земјотресот
Македонија

Земјотрес утрово во тетовско-гостиварскиот регион

А1он
Земјотрес со јачина од 2,9 степени по Рихтер е регистриран утрово во 6:15 часот. Епицентарот на земјотресот е 65 километри од Скопје, во тетовско-гостиварскиот регион,
Регион

Силен земјотрес во Јадранско море, почувствуван во Далмација и Италија

А1он
Земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтер во Јадранското море е регистиран нешто пред 15 часот. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 60
Македонија

Гаревски: За месец и пол ќе се смири тлото околу Маврово, земјотресите ќе престанат, но следуваат уште афтершокови

Маја Илиевска-Пачемска
За месец до месец и пол тлото во регионот околу Маврово ќе се смири и повторувачките земјотреси ќе престанат, вели за „А1он“ професорот Михаил Гаревски,
Македонија

И натаму земјотреси во Македонија, нов потрес и вечерва

А1он
Нов земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Македонија. Епицентарот е во мавровскиот регион. Истиот е почуствуван во западниот регион на
Македонија

Серија земјотреси во околината на Тетово и Гостивар

А1он
Земјотрес со интензитет од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во една минута пред полноќ во околината на Тетово и на Гостивар. -Телеметриската
Македонија

Земјотрес регистриран во Грција почувствуван и во Македонија

А1он
Земјотрес со интензитет 4,1 степени според Рихтер е регистриран попладнево во Грција. Епицентарот на земјотресот бил на 39 километри од југозападно од Лариса, со длабочина
Македонија

Земјотресите ја заматија водата во мавровскиот регион, не се препорачува за пиење

А1он
Синоќешните земјотреси ја заматија водата во мавросвскиот регион и таа не се препорачува за пиење соопштија од Јавно претпријатие за комунални дејности Маврово. Синоќа два
Македонија

Земјотресите најмногу почувствувани во Дебар, Кичево, Тетово, Гостивар и во Маврово

А1он
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на