zemjotres

Регион

Земјотрес во Босна, почуствуван во Сплит и Дубровник

А1он
Земјотрес со јачина од 4,9 степени утрово во 8 часот и 7 минути ја погоди Херцеговина, информира Сеизмолошката служба. Епицентарот бил на 10 километри од
Македонија

Земјотрес од 3.6 степени по Рихтер почувствуван во Гостивар и Тетово

А1он
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,
Македонија

Почувствувани два земјотреса во Македонија

А1он
Попладнево во Македонија беа почувствувани два земјотреса, чиј епицентар бил во делчевско. Првиот потрес беше со јачина од 4.2 степени, на длабочина од 5 километри,
Македонија

Земјотрес почувствуван во Ресен, Дебар и околината

А1он
Земјотрес од три степени според Рихтеровата скала синоќа бил почувствуван од населението во Ресен, Дебар и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа, со станици во Скопје, Валандово,
Македонија

Почувствуван земјотрес во Битола

А1он
Земјотрес со јачина од 3,5 степени по Рихтер попладнево, нешто по 14 часот е почувствуван во Битола. Според веб страната на Европско-медитерански сеизмолошки центар, епицентарот
Македонија

Гаревски испитува за паниката и стравот од битолскиот земјотрес од минатиот месец и скопскиот од 1963

Маја Илиевска-Пачемска
„Битолскиот земјотрес од 2022 – нивото на паниката и стравот“ е насловот на прашалникот кој од синоќа е достапен за сите граѓани во земјава, а
Македонија

Земјотрес во Охридско-струшкиот регион

А1он
Утрово, земјотрес со јачина од 2,6 степена според Рихтеровата скала, е регистриран 100 километри јужно од Скопје. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот
Македонија

Серија земјотреси регистрирани во Битола

А1он
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,