tibet

Спорт

Членови на движењето „Free Tibet“ се обидоа да го прекинат палењето на олимпискиот оган во античка Олимпија

А1он
Само неколку секунди откако беше запален олимпискиот оган во античка Олимпија за ЗОИ „Пекинг 2022“, целосната тишина беше прекината од извици и слогани на демонстранти,
Свет

САД: Ќе воведеме санкции за Кина ако Пекинг се меша во изборот на Далај Лама

А1он
Американските власти усвоија закон со кој може да се воведат санкции за кинеските власти доколку се мешаат во процесот на назначување на следниот Далај Лама.
Свет

Кинеските власти забранија влез на туристи во Тибет

А1он
Кина им забрани на странските туристи пристап на Тибет поради претстојното одбележување на годишнината од востанието против кинеската управа над овој хималајски регион. Туристичките агенции
Свет

Неколку илјади животни настрадаа во снежна бура на Тибет

А1он
Во снежна бура на Тибет настрадаа неколку илјади животни, а на локалнте патишта падна снег до 45 сантиметри, јавија кинеските медиуми. Локалните власти испратија ветеринари