obedineti nacii

Македонија

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме „не“ на Русија

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78-та седница на Генералното
Свет

ВИДЕО: Неухранетоста и болестите ќе доведат до „експлозија на смртност“ кај децата во Газа

А1он
Алармантниот недостиг на храна, зголемената неухранетост и неконтролираното ширење на болести може да предизвикаат експлозија во смртноста на децата во Газа, предупредија Обединетите нации. Дваесет
Свет

Обединетите нации нема да учествуваат во присилното раселување на Палестинците

А1он
Обединетите нации соопштија дека нема да учествуваат во присилното раселување на Палестинците во Газа, нагласувајќи дека нема безбедно место на кое може да се оди
Регион

Прифатено барањето на Србија, ќе се одржи вонредна седница на Советот за безбедност на ОН

А1он
Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Косово, што ја побара Србија, е закажана за четврток во 21 часот по средноевропско
Свет

Меѓународниот суд на правдата ќе донесе важна одлука за Украина и Русија

А1он
Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг денеска треба да донесе одлука за јурисдикцијата во случајот што Украина го покрена против Русија по инвазијата на
Свет

Советот за безбедност на ОН денеска повторно ќе се обиде да гласа за Газа

А1он
Советот за безбедност на ОН денеска повторно ќе се обиде да гласа за резолуцијата во Газа, откако таа неколку пати беше одложувана поради неможноста да
Свет

Вашингтон ја блокираше резолуцијата на ОН за итен прекин на огнот во Газа

А1он
Соединетите држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“ во Газа, и покрај притисокот
Свет

ВИДЕО: Речиси 250 камиони со помош влегоа во Газа од почетокот на примирјето

А1он
Обединетите нации објавија дека 248 камиони со хуманитарна помош влегле во Газа од прекинот на огнот, од кои 61 донеле медицински материјали, храна и вода
Свет

Советот за безбедност на ОН го прекина молкот за Газа и повика на хуманитарни паузи

А1он
Прекинувајќи го молкот по повеќе од еден месец од почетокот на војната меѓу Хамас и Израел, Советот за безбедност на ОН, досега поделен, повика на
Свет

За основните потреби на луѓето во Газа и на Западниот Брег се потребни 1,2 милијарди долари

А1он
Канцеларијата за хуманитарна помош на Обединетите нации денеска соопшти дека сумата потребна за задоволување на основните потреби на луѓето во Газа и на Западниот Брег