obedineti nacii

Свет

Снимката од убивањето на руски воени заробеници „веројатно е автентична“ проценуваат ОН

А1он
ОН соопштија дека видео снимките кои наводно прикажуваат украински војници како пукаат во руски воени заробеници се „многу веројатно дека се автентични“, според прелиминарната анализа.
Свет

ОН: Критично во Иран со над 300 убиени лица, меѓу кои и 40 деца

А1он
Зголемениот број на убиени лица на протестите во Иран, вклучувајќи ја и смртта на две деца изминатиот викенд, како и сè поостриот одговор на властите
Свет

ОН објавија „нон-пејпер“ од самитот КОП27

А1он
Обединетите нации денеска го објавија првиот нацрт-договор од климатскиот самит КОП27 што се одржува во Шарм ел Шеик, Египет. Документот, означен како „нон-пејпер“ (што покажува
Свет

Песков: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализирање на грабежот“

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализација на грабежот“ на руските златни
Свет

ОН ќе гласаат за предлогот Русија да и плати воена отштета на Украина

А1он
Генералното собрание на Обединетите нации денеска, на иницијатива на западните земји, ќе гласа за резолуција со која Русија ќе биде одговорна за кршење на меѓународното
Свет

Советот за безбедост на ОН ќе расправа за руските тврдења дека Киев би можел да употреби „валкана“ бомба

А1он
Советот за безбедност на ОН вечерва зад затворени врати ќе расправа по обвинувањата на Русија дека Украина се подготвува да употреби „валкана бомба“, тврдење што
Свет

Итна седница на Генералното собрание на ОН за руската анексија на четирите украински региони

А1он
Генералното собрание на Обединетите Нации закажа итна седница што ќе започне в понеделник, а каде ќе се дискутира за руската анексија на четирите региони од
Свет

ОН ја награди Меркел за справувањето со миграциската криза од 2015/16 година

А1он
Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел доби награда за нејзината улога во начинот на кој нејзината земја прифати над 1,2 милиони бегалци и луѓе кои бараат
Свет

ОН загрижени поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти

А1он
Обединетите Нации (ОН) изразија загриженост поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација за војната во
Свет

ВИДЕО: Лавров доцнеше час и половина на седницата на ОН и си замина веднаш по говорот

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доцнеше час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН. Потоа во својот говор, меѓу другото,