antonio guteres

Свет

Светот не може да си дозволи уште една војна предупреди Гутереш

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека „ниту еден регион или свет не може да си дозволи нова војна“. Тој го осуди нападот на
Свет

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази жалење поради неуспехот на Советот за безбедност на ОН да одговори адекватно на војната меѓу Израел и Хамас
Свет

Гутереш: Време е за мир во Украина, Русија ја прекрши Повелбата на ОН

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш повика на мир и правда на денешниот состанок на Советот за безбедност на ОН по повод втората годишнина
Свет

Гутереш: 2024 година нека биде година на враќање на довербата и враќање на надежта

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во видео порака повика 2024 година да биде година на враќање на довербата и враќање на надежта по
Свет

(ВИДЕО) Газа станува гробница за деца – очаен повик за примирје на шефот на ОН

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш истакна дека заштитата на цивилите мора да биде најважна во конфликтот меѓу Израел и палестинските милитанти Хамас, предупредувајќи дека
Свет

(ВИДЕО) Шефот на ОН згрозен од нападот на амбулантните возила: Не го забараваме нападот на Хамас, но ова мора да престане

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации е „згрозен од нападот“ на израелските сили врз конвојот амбулантни возила во Газа, се вели во соопштението и се додава
Свет

Ситуацијата во Газа станува се побезнадежна од час во час, мора да има прекин – драматичен апел на Гутереш

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, предупреди дека ситуацијата во Појасот Газа, управуван од Хамас, брзо се влошува и ги повтори очајните повици за прекин
Свет

Гутереш во Киев, се надева на продолжување на договорот за житото

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш пристигна во Киев со надеж дека ќе добие продолжување на договорот меѓу Русија и Украина за извоз на жито
Свет

Гутереш го повика Пјонгјанг да се врати на преговарачката маса за денуклеаризација

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека одговорноста за продолжување на разговорите што ќе резултираат со откажување од Пјонгјанг од својата програма
Свет

САД го обвинија шефот на Обединетите нации: Очигледно потпадна по рускиот притисок

А1он
САД го обвинија генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш дека „очигледно попуштил пред руските закани“ и оти не испратил официјални лица во Украина за