antonio guteres

Свет

Гутереш: Светот е полош отколку што беше пред пет години, но не верувам дека Русија ќе ја нападне Украина

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш предупреди дека ситуацијата во светот денеска е значително полоша отколку пред пет години, поради пандемијата со Ковид-19,
Свет

Гутереш повика сите во светот да се вакцинираат против коронавирусот

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска на виртуелниот Светски економски форум во Давос повика сите во светот да се вакцинираат против коронавирусот, додавајќи дека
Свет

Гутереш повика на солидарност: Сите да придонесеме за закрепнување во 2022 година

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на солидарност и единство за решенија кои можат да им помогнат на сите луѓе, наведувајќи дека поддршката за
Свет

Пандемијата на Ковид-19 не е последна за човештвото – Гутереш го подготвува светот

А1он
Пандемијата на Ковид-19 не е последна за човештвото, треба да се подготвиме за следната, напиша на Твитер генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш по повод
Свет

Гутереш ја назначи Стефани Вилијамс за советничка за Либија

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ја назначи американската дипломатка Стефани Вилијамс за специјален советник за Либија, пред се за поддршка на одржувањето на претседателските
Свет

Гутереш повтори дека забрана за патување и неправедна и неефикасна мерка

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека забраната за патувања воведена поради Ковид-19, која изолира која било земја или регион, „не само што
Свет

Гутереш изрази загриженост поради изолацијата на земјите од јужна Африка

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека е длабоко загрижен за изолацијата на земјите од јужна Африка, откако некои земји воведоа нови рестриктивни
Свет

Гутереш: Светот забрзано се движи кон климатска катастрофа

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска предупреди дека светот „забрзано се движи кон климатска катастрофа“, додавајќи дека лидерите на богатите земји од Г20 мора
Свет

Гутереш повика на ослободување на припадниците на суданските власти

А1он
Обединетите нации денеска го осудија тековниот воен удар во Судан и повикаа на итно ослободување на вршителот на должноста премиер на земјата и другите членови