antonio guteres

Uncategorized

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

А1он
Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш изјави дека многу е загрижен поради ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во јужниот дел на Украина. Тој ги
Свет

ОН: Невозможно е решавање на светските проблеми без дијалог меѓу САД и Кина

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека невозможно е горливите проблеми во светот, како што е глобалното затоплување, да се решат без ефикасен дијалог
Свет

Гутереш: Жените се клучни за мировните преговори во светските конфликти

А1он
Мажите мора да престанат да ги исклучуваат жените од мировните преговори во светот, порача генералниотѕ секретар на ОН Антонио Гутереш, предупредувајќи дека во конфликти како
Свет

Гутереш: Колку побрзо заврши војната во Украина, толку подобро за светот

А1он
Војната во Украина разгорува тродимензионалната глобална криза – храна, енергија и финансии – што најмногу ги погодува најранливите луѓе, земји и економии, напиша денеска на
Свет

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол

А1он
Во заедничка операција на ОН и Црвениот крст евакуирани се речиси 500 луѓе од Азовстал, Мариупол и околните области, објави на Твитер генералниот секретар на
Свет

Гутереш по повод Светскиот ден на слободата на медиумите: Без слобода на печатот, нема демократски општества

А1он
Во пресрет на Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека „без слобода на печатот, нема вистински
Свет

Гутереш предлага трилатерална група за хуманитарните прашања, Лавров вели дека е рано за посредници

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, денеска во Москва предложи трилатералната група составена од ОН, Украина и Русија да се занимава со хуманитарни прашања во
Свет

Гутереш: Потребна е независна истрага за кршење на меѓународното право во Украина

А1он
Сите извештаи за кршење на меѓународното хуманитарно право, како и за потенцијални воени злосторства во Украина, бараат спроведување независна истрага, изјави генералниот секретар на ОН