koronavirus svet

Свет

Папа Франциск: За време на пандемијата и војната во Украина, ОН ги покажаа своите ограничувања

А1он
Папата Франциск повикува на реформи во Организацијата на Обединетите нации, кои ги „покажаа своите ограничувања“ за време на пандемијата на Ковид-19 и војната во Украина,
Свет

Европската агенција за лекови ја препорача адаптираната бустер вакцина на Фајзер

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) ја препорача бустер вакцината против варијантата омикрон на коронавирусот БА. 4/5, неколку дена откако одобри две вакцини против постарата варијанта
Свет

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива најмалку еден симптом на долгорочен ковид

А1он
Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива барем еден симптом на долгорочен ковид, според едно од најобемните студии до сега. Со повеќе од
Свет

Коронавирусот е направен во лабораторија тврди руското Министерство за одбрана

А1он
Руското Министерство за одбрана го објави потеклото и ширењето на коронавирусот. Тие тврдат дека ширењето на пандемијата Ковид 19 укажува дека вирусот е создаден од
Свет

Објавени нови истражувања за потеклото на коронавирусот

А1он
Светската здравствена организација минатиот месец препорача научниците да продолжат да ги истражуваат сите можни извори на пандемијата Ковид-19, вклучително и лабораториските протекувања. Две новообјавени студии
Свет

Пандемијата од Ковид-19 не е завршена порачува шефот на СЗО

А1он
Пандемијата од Ковид-19 не е завршена, предупреди шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус и покрај падот на пријавени случаи. Генералниот директор на
Свет

Белгиски научници открија како да го блокираат коронавирусот

А1он
Белгиски истражувачи од Универзитетот во Лувен, Белгија, успеаја да го идентификуваат и блокираат клучот што му овозможува на коронавирусот да ги напаѓа клетките, со што
Свет

Лекот против корона на Фајзер е неефикасен во спречување на ширењето на вирусот

А1он
Лекот за коронавирус на Фајзер, Paxlovid, е неефикасен во спречувањето на ширењето на инфекцијата меѓу членовите на истото домаќинство, покажа големо истражување. Фајзер спроведе студија
Свет

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

А1он
31-годишна здравствена работничка од Шпанија двапати за 20 дена се заразила со Ковид-19 што е најмалото познато растојание во светот меѓу две инфекции, тврдат научниците.
Свет

Новите антивирусни лекови делуваат на симптомите на Ковид за неколку часа

А1он
Во Велика Британија околу 30.000 пациенти со тешка форма на Ковид-19 се лекуваат со високо ефективни „современи“ антивирусни средства кои делуваат на симптомите на ковид