koronavirus vakcina

Свет

Европската агенција за лекови ја препорача адаптираната бустер вакцина на Фајзер

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) ја препорача бустер вакцината против варијантата омикрон на коронавирусот БА. 4/5, неколку дена откако одобри две вакцини против постарата варијанта
Свет

Русија разви вакцина против новите варијанти на коронавирусот

А1он
Рускиот истражувачки центар „Гамалеја“ разви вакцина која ќе штити од нови варијанти на омикрон сој на коронавирусот, која е создадена на истата платформа како Спутник
Свет

Војската на САД работи на моќна супер-вакцина против коронавирус

А1он
„Супер вакцина“, „пан-коронавирусна вакцина“, „чудотворно оружје“, сето ова треба да биде SpNF вакцината против коронавирус, која моментално ја тестира Воениот истражувачки институт на САД. Оваа
Свет

Четвртата доза ја зголемува заштитата од тешка форма на Ковид-19 за трипати покажува израелска анализа

А1он
Четвртата доза на вакцина против Ковид-19 што ја примиле лица постари од 60 години ги прави трипати поотпорни на сериозен облик на болеста од луѓето
Свет

Досега во светот се администрирани повеќе од девет милијарди вакцини против Ковид

А1он
Бројот на администрирани вакцини против коронавирус во светот надмина девет милијарди. Повеќе од половина од нив (4,67 милијарди) се во три земји – Кина (2,77
Регион

Турција почна со масовно производство на вакцината против Ковид-19

А1он
Турција почна со масовно производство на домашно развиената вакцина против Ковид-19 – Турковак – откако доби дозвола за итна употреба од здравствените власти. Турскиот министер
Свет

Бремените жени стануваат приоритет за вакцинација во Велика Британија

А1он
Бремените жени треба да се сметаат за ризична група за Ковид и треба брзо да се вакцинираат, оцени Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација на
Свет

Вакцините се речиси сигурно помалку ефикасни против новиот вид на коронавирусот, тврди британски биолог

А1он
Вакцините речиси сигурно ќе бидат помалку ефикасни против новата варијанта на коронавирусот што се шири од Африка, изјави за Би-Би-Си професорот Џејмс Нејсмит, биолог од
Свет

Истражување: Вакцината Фајзер дава најсилен имунолошки одговор, Русите ги оспоруваат резултатите

А1он
Вакцината на „Фајзер – Бионтек“ дава најсилен имунолошки одговор на телото против Ковид-19 од четирите вакцини тестирани во студија објавена во списанието „Cell Host and