koronavirus vakcina

Свет

СЗО: Примената вакцина не треба да биде услов за патување во странство

А1он
Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот од
Свет

Европски држави се сериозни загрижени поради тоа што доцнат вакцините на „Фајзер“

А1он
Министрите за здравство на шест држави од ЕУ изразија „сериозна загриженост“ за доцнењето во испораката на вакцината Фајзер / БиоНТех против новиот коронавирус. Министрите на
Свет

Во Норвешка лекарите ќе одлучуваат кој треба да ја прими вакцината

А1он
Норвешките власти оставија на лекарите да одлучуваат кој треба да се вакцинира против Ковид-19. Норвешката агенција за лекови вчера соопшти дека вкупно 29 лица имале
Свет

Францускиот фарма-гигант Санофи „им подава рака“ на компаниите кои веќе произведуваат вакцини

А1он
Санофи, најголемата фармацевтска компанија во Франција, може да помогне во производство на странски развиени вакцини против Ковид-19 во очекување на лансирање на сопствена вакцина, која
Свет

ЕК ќе ја прифати идејата на Мицотакис за заедничка потврда со која ќе се докажува вакцинирањето

А1он
ЕУ поддржува воведување потврда за вакцинирање против новиот коронавирус што би била „заемно призната“. Тоа го изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.
Свет

Брисел: Имаме доволно вакцини, не ја разгледуваме кинеската

А1он
Во врска со најавата дека Унгарија, поради „бавната испорака на европските вакцини“, размислува за увоз на „лесно достапни кинески вакцини“, Брисел порача дека „нема потреба“
Свет

Дејвид Кеслер ќе ја предводи програмата за вакцинација во САД, одлучи Бајден

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Дејвид Кеслер, поранешен шеф на Администрацијата за храна и лекови (ФДА), за да помогне во водењето на федералната
Свет

ЕМА: Украдените податоци пред објавувањето се „монтирани“ против доверба во вакцините

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска потврди дека податоците објавени на интернет по кибер нападот врз нив минатиот месец вклучуваат внатрешна и доверлива е-пошта од
Регион

Црна Гора интензивно преговара за купување вакцини против Ковид-19

А1он
Владата на Црна Гора интензивно преговара за набавка на вакцина против Ковид-19, изјави денеска министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ, без да прецизира кога ќе
Свет

Фајзер привремено ќе го намали бројот на вакцини за Европа

А1он
Норвешкиот институт за јавно здравје (ФХИ) соопшти дека фармацевтската компанија Фајзер привремено ќе ги намали пратките со својата вакцина против Ковид-19 во Норвешка и во