makedonija-bugarija

Македонија

Петков ќе го достави до бугарското собрание францускиот предлог за укинување на ветото

А1он
Бугарскиот премиер Кирил Петков до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство
Регион

Рама: Наскоро нема да има преговори за членство во ЕУ, за тоа е виновна Бугарија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не очекува самитот на ЕУ следната недела да го отвори патот за неговата земја да ги започне преговорите за
Македонија

Петков: Секој предлог за РСМ што отстапува од нашиот став ќе помине низ парламентот

А1он
Секој предлог од нашите европски партнери за Република Северна Македонија, кој отстапува од рамковниот став на Бугарија од 2019 година, веднаш да биде проследен до
Регион

Генчовска пред пратениците реферира за Северна Македонија

А1он
Народното собрание на Бугарија започна со сослушување на министерката за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска за процесот на пристапување на Република Северна Македонија во
Македонија

Мицкоски: Трите барања на Петков се порадикални од тие на Каракачанов

А1он
Трите барања на Петков се порадикални и од тие на Каракачанов, затоа што тој вели Декларацијата од парламентот која ако ја погледнете е асимилаторска и
Македонија

Радев: Ветото за Македонија да остане додека не се формира ново парламентарно мнозинство

А1он
Бугарскиот претседател Румен радев вели дека ветото за Македонија да остане додека не биде формирана новата влада пренесуваат бугарските медиуми. Тој денеска зборувајќи за поитичката
Македонија

ЕУ е во заложништво, Радев провоцира, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи ја искритикува Бугарија

Кристијан Ландов
„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според
Македонија

Петков: Очекувам во следниот период Македонија да направи некаков вид институција при тамошната Влада за правата на Бугарите

А1он
Бугарското вето ќе биде повлечено откако целата работата ќе биде завршена, изјави бугарскиот премиер, Кирил Петков, во интервју за бугарската „Нова.бг“. „Очекувам во следниот период
Македонија

Ковачевски: Настанот во Битола е провокација

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање истакна дека настанот во Битола може да претставува единствено провокација која што не оди во насока на
Македонија

Каевски: Државноста е изградена на антифашистичката борба, ВМРО-ДПМНЕ се обидуваше да ја ретушира историјата

А1он
Република Северна Македонија е изградена на темелите на антифашистичката борба и таа е дел од нашиот идентитет со којшто се гордееме. Денес ние сме суверена,