makedonija-bugarija

Македонија

Гир: Не треба да се очекуваат нови договори, македонскиот јазик е веќе во Преговарачката рамка

А1он
Евроамбасадорот Дејвид Гир смета дека не треба да се очекуваат нови договори во однос на пристапувањето на Северна Македонија во Европската унија и посочи дека
Македонија

(ВИДЕО) „300.000 Македонци не се во вашиот Устав, во 21 век не признавате народ“: Лекција од историчарот Светозаревиќ за бугарски новинари во Пустец

Орце Костов
Историчарот и поранешен директор на Музејот на македонската борба, Бранислав Светозаревиќ имаше интервју со бугарските новинари кои го посетија Пустец во Албанија. Дебата се претвори
Македонија

Жељазков: За Бугарија е важен условот „поставен од Европската комисија“ за уставни измени

А1он
Бугарскиот став останува непроменет дека Република Северна Македонија треба што поскоро да го започне и заврши преговарачкиот процес и да стане полноправна членка на ЕУ
Македонија

Милков: Софија и Скопје нема заеднички да го одбележат 4 мај

А1он
Софија и Скопје нема заедно да ја чествуваат 120-годишнината од смртта на Гоце Делчев на 4 мај, изјави денеска в.д. министерот за надворешни работи на
Македонија

Ковачев контра Османи во европарламентот: Во Македонија има 120.000, а не 3.500 Бугари

Орце Костов
Во Северна Македонија има 3.500 Бугари кои ќе бидат вклучени во Уставот и ќе ги добијат своите права, рече министерот за надворешни работи на земјава,
Македонија

Османи: Какви ќе бидат уставните измени е точно наведено во билатералниот Протокол потпишан со Бугарија

А1он
Уставните измени се точно прецизирани во потпишаниот Протокол со Бугарија, како ќе изгледаат и каде ќе биде позицијата на Бугарите во Уставот. Така што и
Македонија

Пендаровски: Нема да пропадне Македонија ако вметнеме 3.500 Бугари во Уставот

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски по средбата со австрискиот колега, Александар Ван дер Белен, рече наскоро ќе се формира работна група која ќе изготви уставни амандмани, а
Македонија

Наследниците на писателот Талев: Бугарија да ја спаси куќата во Прилеп од која не избрка Сашо Мијалков

Орце Костов
„Димитар Талев е една од најобединувачките фигури меѓу Бугарија и Македонија. Мора да градиме мостови меѓу двата народа, а Талев е пример – ја сака
Македонија

Бугарско МНР: Македонија еднострано ги толкува историските настани, името на Иван Михајлов не е закана

Орце Костов
Бугарија со зголемена загриженост ги следи случувањата во Македонија поврзани со обидите за ограничување на правото на здружување на Бугарите во земјата, соопшти бугарското Министерство
Македонија

Бугарија: Украдениот монитор од Културниот центар во Скопје е напад на бугарската држава

Орце Костов
Ноќта меѓу 15 и 16 март 2023 година непознати лица упаднале во зградата на Културно-информативниот центар на Република Бугарија во Скопје и одзеле монитор од