pendarovski

Македонија

Претседателот Пендаровски и сопругата присуствуваа на погребот на Кралицата Елизабета Втора

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Вестминстерската опатија во Лондон присуствуваше на Државната погребна служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора.
Македонија

Пендаровски: Наш приоритет треба да биде вложувањето во животната средина, секој инвестиран денар носи придобивки во сите сфери

А1он
Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на одбележувањето на 20 години на Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест, што се одржа
Македонија

Пендаровски на Процесот Брдо-Бриони: На земјите од Западен Балкан им е потребен пристап до механизмите на ЕУ за справување со економската криза

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брдо кај Крањ учествуваше на 11. состанок на лидерите на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони, на кој се дискутираше за
Македонија

Пендаровски ќе присуствува на погребот на Кралицата Елизабета Втора

А1он
Претседателот Стево Пендаровски со сопругата ќе присуствуваат на државниот погреб на Кралицата Елизабета Втора, што ќе се одржи на 19 септември 2022 година, понеделник, во
Македонија

Пендаровски и Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

А1он
Во рамки на официјалната посета на претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателот Матарела положија венци на
Македонија

Пендаровски-Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

А1он
Претседателот Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела кој престојува во официјална посета на земјата. Во
Македонија

Пендаровски-Чапутова: Земјите-членки на ЕУ да го следат принципиелниот однос на Словачка во поддршката на македонските евроинтеграции

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова која престојува во официјална посета на Република
Македонија

Претседателот Пендаровски ja пречека словачката претседателка Чапутова: Во фокусот на разговорите билатералните односи

А1он
На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова, која престојува во официјална посета
Македонија

Пендаровски: Македонија ќе продолжи активно да се бори против дезинформациите

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Баиба Браже, помошничка на генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, која e во посета на земјава по повод
Македонија

Пендаровски: Во борбата против дискриминацијата, неопходни се независни тела

А1он
Претседателот Стево Пендаровски се обрати на свечениот прием по повод почетокот на Шестата регионална конференција на телата за еднаквост во Југоисточна Европа, чиј домаќин е