pendarovski

Македонија

(ВИДЕО) Архитектот и политикологот Тони Поповски: Моја поддршка за кандидатурата на Стево Пендаровски

А1он
Архитектот и политикологот Тони Поповски преку видео објава на друштвените мрежи, изрази поддршка кон актуелниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, за кандидатура за втор мандат.
Македонија

Учество на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“ на Минхенската безбедносна конференција

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 60. Минхенска безбедносна конференција денеска говореше на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“, на која учествуваа и претседателот на
Македонија

Пендаровски не го потпиша Указот за измените на Законот за игри на среќа

А1он
Претседателот Стево Пендаровски одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за
Македонија

Претседателот Пендаровски одликуваше шестмина македонисти со Медал за заслуги за Република Македонија

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска на свечена церемонија што се одржа во Музејот на македонската борба за самостојност ги одликуваше македонистите Златко Крамариќ, Зузана Тополињска, Јоуко
Македонија

Пендаровски ги одликуваше Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Ѓокица Лукаревски, Оливера Николова, Рефет Абази, Ристо Вртев и Слободан Унковски со Орден за заслуги за Република Македонија

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, на свечена церемонија што се одржа вчеравечер во Филхармонија ги одликуваше Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Ѓокица Лукаревски, Оливера Николова, Рефет Абази, Ристо
Македонија

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за употребата на македонскиот јазик

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска го потпишал указот за прогласување на Законот за употребата на македонскиот јазик, што во петокот го донесе Собранието на
Македонија

Кабинет на Пендаровски: Депонираната остава на Ковачевски примена од шефот на државата

А1он
Шефот на држaвата Стево Пендаровски го примил известувањето за депонираната оставка од претседателот на Владата Димитар Ковачевски, потврдија за МИА од Кабинетот на претседателот. Претходно,
Македонија

Пендаровски: Забрзана интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ позитивно ќе влијае врз безбедноста, политичките процеси и реформската агенда

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, вчеравечер говореше на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен
Македонија

Неизвесно е дали Пендаровски ќе биде поддржан од СДСМ, сите кандидати ќе имаат еднаква стартна позиција

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски повторно го пофали претседателот Стево Пендаровски за успешното работење во својот мандат, но не откри дали тој ќе ја добие поддршката и
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Да се сплотиме во напорите да создадеме праведно и хумано општество

А1он
Наместо да се истоштуваме во идеолошките и културни војни, да се сплотиме во напорите да создадеме праведно и хумано општество со јасни морални вертикали. На