pretsedatel

Свет

Новиот аргентински претседател: Фокландските острови се наши, нема преговори

А1он
Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак одговори дека „нема сомнеж“ дека Фолкландските острови се британски, откако новиот претседател на Аргентина рече дека е време да
Видео Македонија

(ВИДЕО) Марковски: ВМРО-ДПМНЕ на клучни позиции носи лица кои не се членови, ќе бидам независен кандидат за претседател

Ќе бидам независен кандидат за претседател независно дали мојата партија, ВМРО-ДПМНЕ ќе ми даде поддршка или не, вели во интервју за А1он инфектологот Вело Марковски.
Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со сенаторите Џин Шахин и Петер Велч

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими сенаторката Џин Шахин и сенаторот Петер Велч. Изразувајќи задоволство од посетата на нашата земја, претседателот Пендаровски ја истакна досегашната
Македонија

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов
Само претседателот на Собранието, Талат Џафери од цел државен врв е присутен во Македонија откако шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и неколку
Македонија

Адвокат близок до Заев, ќе добива по 2.500 евра во одборот на Телеком

Орце Костов
Новиот претставник на Владата во Одборот на директори на Македонски Телеком, Игор Милев, за извршувањето на функцијата претседател на одборот од редот на неизврши членови,
Македонија

Претседателот може да помилува само казнети лица, а не и тие што кривично се гонат: Се подготвува нов закон за помилување

Орце Костов
Претседателот може да дава помилувања само за казни, а не и за кривично гонење на одредени лица, е ставот на работната група која работи на
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски потрошил 400 евра за пречекот на старлетата Нивес Целзиус – Не открива за што разговарале двајцата

Орце Костов
Пречекот на хрватската старлета Нивес Целзиус, која ги бакнуваше гардистите во претседателската вила Водно, претседателот Стево Пендаровски го чинеше 400 евра. Хрватска пејачка беше на
Македонија

Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска имаше виртуелна консултативна средба со европратениците како олеснувачи на Дијалогот Жан Моне, Андреас Шидер, Марион
Регион

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај ја најави својата кандидатура за иден претседател на државата, откако во
Свет

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он
Поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев денес е осуден на 11 години и два месеци затвор за неговата улога во ослободувањето на еден мафијашки шеф од