pretsedatel

Македонија

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

А1он
Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на
Македонија

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници
Македонија

Пендаровски – Ахмети: Сите политички фактори да се насочат кон помирување и обединување околу стратешките цели

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Демократска унија за интеграција, Али Ахмети. Двајцата соговорници разменија мислења за
Македонија

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

А1он
Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата
Македонија

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

А1он
Новата официјална страница на претседателот, Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани
Македонија

Со Пендаровски, и последната институција го добива називот со Северна Македонија

Кристијан Ландов
Kомплетирана е документацијата за промена на името на институцијата Претседател на државата. Во текот на денот институцијата ќе го добие називот Претседател на Република Северна
Македонија

Поставен натписот „Претседател на Република Северна Македонија“ на официјалната веб-страница

Започнаа промените на претседателската веб-страница, а сите ифнормации кои досега беа објавени, се отстранети. Првата видлива промена е во натписот „Претседател на Република Северна Македонија“,
Македонија

Пендаровски: Почетокот на преговорите за членство во ЕУ е заслужен и неопходен чекор

А1он
Почетокот на преговорите за членство на Република Северна Македонија во ЕУ е заслужен и неопходен со цел поттикнување на севкупните реформи и унапредување на политичката
Македонија

Меј до Пендаровски: Се надевам на уште поблиска соработка меѓу Лондон и Скопје

А1он
Британската премиерка Тереза Меј му го честиташе на Стево Пендаровски преземањето на должноста претседател на Република Сееверна Македонија. – Честитки за вашата инаугурација како претседател
Македонија

Прв работен ден на новиот претседател

А1он
Прв работен ден од петгодишниот мандат на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски во „Вила Водно“. На вчерашната инаугурација во Собранието на Република Северна Македонија, Пендаровски рече