pretsedatel

Македонија

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов
Само претседателот на Собранието, Талат Џафери од цел државен врв е присутен во Македонија откако шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и неколку
Македонија

Адвокат близок до Заев, ќе добива по 2.500 евра во одборот на Телеком

Орце Костов
Новиот претставник на Владата во Одборот на директори на Македонски Телеком, Игор Милев, за извршувањето на функцијата претседател на одборот од редот на неизврши членови,
Македонија

Претседателот може да помилува само казнети лица, а не и тие што кривично се гонат: Се подготвува нов закон за помилување

Орце Костов
Претседателот може да дава помилувања само за казни, а не и за кривично гонење на одредени лица, е ставот на работната група која работи на
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски потрошил 400 евра за пречекот на старлетата Нивес Целзиус – Не открива за што разговарале двајцата

Орце Костов
Пречекот на хрватската старлета Нивес Целзиус, која ги бакнуваше гардистите во претседателската вила Водно, претседателот Стево Пендаровски го чинеше 400 евра. Хрватска пејачка беше на
Македонија

Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска имаше виртуелна консултативна средба со европратениците како олеснувачи на Дијалогот Жан Моне, Андреас Шидер, Марион
Регион

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај ја најави својата кандидатура за иден претседател на државата, откако во
Свет

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он
Поранешниот киргистански претседател Алмазбек Атамбаев денес е осуден на 11 години и два месеци затвор за неговата улога во ослободувањето на еден мафијашки шеф од
Магазин

Пет случајно снимени разговори, кои ги довеле политичарите во неволја

А1он
Златното правило на политиката гласи: секогаш проверете дали е исклучен микрофонот. Но како што можат многу лидери да потврдат, тоа правило често се заборава. Поради
Македонија

Промоција на „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски

А1он
Мемоарско-монографското издание „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски вечер ќе биде промовирано во хотел „Хилтон“ во Скопје. Книгата е објавена на
Свет

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

А1он
Актуелниот претседател на Малави, Питер Мутарика победи на претседателските избори, освојувајќи 38,57 отсто од гласовите, соопшти денеска Изборната комисија. Мутарика со тесна победа обезбеди нов