dui

Македонија

Ахмети: Застапувањето на жените во институциите го почнавме од нула, денеска сме среќни со постигнатото

А1он
Претседателот на ДУИ Али Ахмети вчера по средбата со граѓаните на Гостивар се сретна и со Унијата на жени на ДУИ. Пред присутните говор одржа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: По чија волја се поставува споменик на туѓа држава во Струга

А1он
Надвор од правна рамка без минимум техничка документација и со гласање по Бадентер, мнозинството во струшкиот совет на 15-тата седница донесе одлука за поставување на
Македонија

Митева: Власта да престане со закани кон пратеници и да се соочи со реалноста дека крајот е неизбежен

А1он
Владата на Социјалдемократскиот сојуз и ДУИ е позната по своето недемократско однесување, по својата подмитливост, притисоци и политички хајки. Методите на закани се употребуваат на
Македонија

Мицкоски: Полукриминални групи под контрола на СДСМ и ДУИ вршат притисоци врз пратеници

А1он
Нема рационален човек во македонскиот парламент и што и сака добро на Македонија, а да не сака избори рече денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.
Македонија

Стоилковски: Партиската вмешаност не може да се исклучи, СДС и ДУИ да одговорат на прашањата за бегството од Идризово

А1он
Три дена нема вистински одговори од СДС, од ДУИ, од Владата, за бегството на осуденик за убиство и дрога, Беким Мемети од затворот Идризово. Индикативно
Македонија

Ахмети се сретна со претседателот на Албанија, Бајрам Бегај

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, придружуван од првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети и шефот на пратеничката група
Македонија

Војната во ДУИ во полн ек; Меџити: Партијата мора да се ослободи од платениците

Кристијан Ландов
Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити, од т.н. огнена група, му порача на претседателот дека снимката на која пее е бесрамна злоупотреба на неговиот имиџ. Меџити
Македонија

ДУИ: Годинава повторно ги зголемуваме минималната плата и пензиите

А1он
И во текот на оваа година ќе продолжат успешните економски мерки во земјава. Демократската унија за интеграција од секогаш како приоритетен фокус ја имала грижата
Македонија

(ВИДЕО) Огнената група на ДУИ: Немаме дилема дека Ахмети треба да остане, нови лица само во Владата

А1он
„Ја поддржуваме ориентацијата на Владата. Ова е принципиелна војна внатре во ДУИ. Oва ќе се рефлектира на поширокото ниво. Нема ништо лошо во ова. Цел
Македонија

(ВИДЕО) Меџити: Груби и Османи имаат најслаби резултати во Владата, поради нив расте рејтингот на опозицијата

А1он
Нашите забелешки не беа разгледани во партијата и затоа се обраќаме директно на членството преку медиумите, истакна Изет Меџити, предводник на огнената група во ДУИ