dui

Македонија

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските населби најопасни места за живеење

А1он
Синоќешниот инцидент во Чаир во којшто учествуваа највисоки полициски службеници е најдобар одраз на владеењето на ДУИ. Криминалот на оваа партија ги допре највисоките врвови
Македонија

ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците

А1он
Демократската Унија за Интеграција го поздравува постигнатиот договор меѓу Владата и Синдикатот за образование, наука и култура. Во услови на најголемата економско-енергетска криза, ДУИ продолжува
Македонија

ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија за МПЦ-ОА

А1он
Демократската унија за интеграција ја поздравува одлуката на Вселенската патријаршија од Истанбул да ја признае Македонската православна црква – Охридска архиепископија во канонската и литургиската
Македонија

ДУИ: Коалицијата ВМРО, Левица, Алијанса и Беса ја суспендираа двојазичноста во Скопје

А1он
Шефот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми одржа денес прес конференција на која зборуваше за последните постапки на директорот на КИЦ за заобиколување на
Македонија

ДУИ: Одбивањето на зголемувањето на платата на наставниците за 2.500 денари е политичка агенда против учениците и родителите

А1он
Демократската Унија за Интеграција оценува дека Владата со години покажува голема грижа кон образованието, како многу важен сектор во нашето општество. „Одбивањето на зголемувањето за
Македонија

ДУИ: Платите во образованието ќе се зголемат, образовниот процес да продолжи од понеделник

А1он
Демократската Унија за Интеграција во текот на овие години како дел од власта застана во поддршка на унапредувањето на положбата на просветните работници преку реализирање
Економија

СДСМ и ДУИ да прифатат намалување на акцизата за горивата за 50%, бара ВМРО-ДПМНЕ

А1он
СДСМ и ДУИ да прифатат намалување на акцизата за горивата за 50%, потребни се реални мерки велат од ВМРО-ДПМНЕ. – Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ преточен во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да објасни како анонимна фирма од Тетово стигнала до тендери од 4 милиони евра

А1он
Власта на ДУИ и СДСМ треба да објасни како една анонимна компанија која низ годините наназад работела на ситни тендери, одеднаш станува клучен партнер на
Македонија

Ахмети: Разликите со Бугарија се приближени, да се почитува Договорот за добрососедство

А1он
Државата нема потреба од предвремени избори, но има потреба да ги реши проблемите со кои се соочува, изјави денеска претседателот на ДУИ, Али Ахмети на
Македонија

Груби: За нас е прифатлив секој мандатар кој ќе го предложи СДСМ, се надеваме на соработка со Алтернатива и на локално ниво

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска истакна дека ДУИ смета оти Зоран Заев треба да остане на