dui

Македонија

Меџити не се откажува од интерпелацијата за Груби, со поддршка на опозицијата постои можност да му се изгласа недоверба

Габриела Димковиќ-Мишевска
Иако пратеникот на ДУИ Изет Меџити се врати во Собранието и заедно со пратеничката група на ДУИ гласаше за довербата на Владата, за „ А1он“потврди
Македонија

ДУИ ќе одлучи дали Теута Арифи повторно ќе се кандидира во Тетово

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, одговарајќи на новинарско прашање вели дека е работа на партијата да одлучи дали таа повторно ќе се кандидира за нов
Македонија

Груби доби казна од 500 евра како домаќин на прославата, не одговара на прашањата дали ќе поднесе оставка

Маја Илиевска-Пачемска
Првиот вицепремиер Артан Груби добил казна од 500 евра како одговорно лице во Министерството за политички систем, во чии простории во понеделникот петнаесетмина членови на
Македонија

Кривична пријава за прославата на роденденот на Ахмети со функционерите од ДУИ

А1он
Министерството за внатрешни работи доставило кривична пријава до Обвинителството за роденденскиот собир на функционерите од ДУИ во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците,
Македонија

МВР вели дека ја истражува „роденденската забава“ без маски на челниците на ДУИ

А1он
Министерството за внатрешни работи денеска добило пријава за случајот со прославата на роденденот на лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера во новите простории на Министерството
Македонија

Османи прифати грешка, не требало да објави фотографија без маски оти праќа погрешна порака до граѓаните

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој ја објави фотографијата од групирањето на ДУИ во новиот објект на Министерството за политички систем вели дека немало
Македонија

Филипче без осуда за групирањето на ДУИ: Мерките треба да се почитуваат

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство Венко Филипче по објавената фотографија од прославата на ДУИ без маски и без дистанца во новите простории на Министерството за политички систем,
Македонија

Груби: Фотографијата е направена при мало изненадување за Ахмети, ги почитуваме протоколите

Маја Илиевска-Пачемска
Фотографијата од петнаесеттемина членови на ДУИ, меѓу кои и високи државни функционери, кои без маска и дистанца слават роденден во новиот барокен објект на Министерството
Македонија

Без маски и без ниту една жена на масата, се славеше 62. роденден на Али Ахмети во „новиот дом“ на Груби

А1он
Без маски, без дистанца и без ниту една жена на масата, петнаесетмина високи државни функционери од ДУИ денес го славеле 62. роденден на лидерот Али
Македонија

Али Ахмети стана почесен доктор на Тетовскиот универзитет, Груби вели: таква личност нацијата ретко раѓа

А1он
Тетовскиот Универзитет денеска му ја додели титулата почесен доктор на науки (Doctor Honoris Causa) на претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети. На свеченоста