izboren zakonik

Македонија

Во Финска три потписи, во Македонија 2003 за независни листи: Невладините реагираат на измените на Изборниот законик

Орце Костов
Без консултации и јавна расправа, по скратена постапка и спротивно на препораките на ОБСЕ/ОДИХР, најголемите политички партии донесоа дополнителни скриени измени на Изборниот законик со
Македонија

СДСМ и ДУИ уште лани разговарале за предизборна коалиција, договор уште нема

А1он
Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски истакна дека измените на Изборниот законик се веќе подготвени согласно препораките на ОБСЕ и ОДИХР и во моментот кога ќе
Македонија

Рекламирањето на партиите за избори да не биде веќе на товар на државата предлага работната група за измени на Изборниот законик

А1он
Работната група што ја формираше Министерството за правда ги подготви измените на Изборниот законик во кој се внесени препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Министерот за правда Кренар
Македонија

Мицкоски: Подготвени сме да ги прифатиме датумите кои ќе ги понуди владата на ДУИ и СДСМ за прв круг претседателски и вториот заедно со парламентарни избори

А1он
Јас уште еднаш упатувам јавна покана до владата и замолувам да седнеме час поскоро да договориме датуми за избори кои што следат и претседателски и
Македонија

Трајанов: Итно да се усвојат измените на Изборниот законик за една изборна единица

А1он
Државата треба да биде една изборна единица, како клучен предуслов за демократизација и промени кои ќе гарантираат коренити реформи, владеење на правото, борба против криминалот
Македонија

Стејт Департмент: Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Северна Македонија

А1он
Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Северна Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски, на прашањето
Македонија

Пратеници од помалите партии ќе информираат за предложените измени на Изборниот законик

А1он
Пратеници од помалите парламентарни партии предлагачи на Предлог-законот за измени и дополнувања на Изборниот законик денеска ќе одржат прес-конферениција во Собранието. Како што информираат од
Македонија

Работна група без ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на нов Изборен законик

Орце Костов
Работната група за реформи во изборното законодавство одржа конститутивна седница. Претседател на работната група е Александар Новаковски, експерт и поранешен претседател на ДИК. Оваа работна
Македонија

ВМРО ДПМНЕ е подготвена да поддржи една изборна единица, ако власта го прифати тоа

А1он
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е подготвен да прифати една изборна единица и неговата партија ќе го поддржи ваквото решение во парламентот доколку власта
Македонија

Формирана работна група за реформи во изборното законодавство, претседател Александар Новаковски

А1он
Формирана е работна група за реформи во изборното законодавство, која ќе треба да ги имплементира препораките на ОБСЕ/ОДИХР, а паралелно ќе работи и на нов