bekim sali

Македонија

Сали за отстапување на Министерството на Алијанса: Тоа се шпекулации, се повторуваат пет месеци

Маја Илиевска-Пачемска
Сè уште нема конкретни разговори за отстапување на Министерството за здравство на Алијанса за Албанците, рече денес актуелниот министер за здравство Беким Сали. Одговарајќи на
Македонија

Сали за чекањето три месеци за снимања: Од јануари нема да разговараме дали мамограф има во Неготино, дали ќе се снима во Струга

Маја Илиевска-Пачемска
Чекање и по три месеци за мамографија ќе има само до крајот на годинава, најави министерот за здравство Беким Сали. Тој тврди дека од Нова
Македонија

ГОБ „8 Септември“ првпат доби ротирачки магнет: пациентите ќе се снимаат и во стоечка положба

Маја Илиевска-Пачемска
Пациентите кои имаат потреба од магнетна резонанца во Градската општа болница „8 Септември“ отсега ќе можат да направат снимања и во стоечка позиција. Со грант
Македонија

(ВИДЕО) Беким Сали не негира: Хаосот во здравството постои

А1он
Во здравството сме се соочувале со разни кризи и проблеми. Но досега успешно сме се справиле во сите фази со ковид-пандемијата, истакна во интервју за
Македонија

Сали: Немаме регистрирано случај на мајмунски сипаници

А1он
Во земјава нема регистрирано случај на мајмунски сипаници, а Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници, изјави денеска министерот
Македонија

Пациентите со ретки болести цел месец без лекови, чекаат да завршат роковите за жалби на тендерот

Орце Костов
Пациентите со ретки болести ќе ги чекаат своите лекови до средина на август затоа тендерската постапка се уште не е завршена иако одлуката за избор
Македонија

Министерството за здравство, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи можна зараза со морбили

А1он
Министерот за здравство, Беким Сали, на денешната заедичка прес-конференција со со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани и стручното техничко лице на СЗО за имунизација, Горан
Македонија

Сали: Сакам да бидам првиот што ќе најави – од утре сме без маски, но ситуацијата сѐ уште не е толку позитивна

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство, Беким Сали, очекува во текот на неделава да преминеме во зелена фаза во однос на ризикот од ширење на коронавирусот, но сѐ
Македонија

Матичните го прекинаа протестот, со министерот договорија проблемите да се решаваат во работни групи

А1он
Матичните лекари го прекинаа протестот, со министерот за здравство Беким Сали договорија проблемите да се решаваат во работни групи. Претседателката на Лекарска комора Калина Гривчева
Македонија

За помалку од 250 евра ќе се уништат 300.000 дози на вакцини против ковид, Сали: Не треба да се прави политика од ова

Кристијан Ландов
Помалку од 250 евра ќе чини уништувањето на 300.000 вакцини со поминат рок. Министерот за здравство, Беким Сали, посочи дека една вијала чини 0.29 денари