albanski jazik

Македонија

Груби: Со употребата на албанскиот јазик не загуби никој, а се добија многу полојални граѓани

А1он
Сведоци сте дека во Влада се зборува албански јазик, секој ден во Собранието се зборува албански, како и во канцеларијата на претседателот на државата, но
Uncategorized

Џафери: Слободата на изразување на мајчин јазик игра суштинска улога во заштитата на сите други права

А1он
Слободата на изразување на мајчин јазик како фундаментално човеково право игра суштинска улога во реализацијата и заштитата на сите други права. Со Законот за употреба
Видео Македонија

ВИДЕО: Џафери ја води седницата на албански, за ВМРО-ДПМНЕ тоа е противправно

А1он
Седницата на која на деневен ред се пратенички прашања, собраникиот спикер Талат Џафери ја отвори на албански јазик. На ова реагираа од ВМРО-ДПМНЕ, од каде
Македонија

Џафери од денеска седниците ќе ги води на албански јазик

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери од денес ќе ги води собраниските седници на албански јазик, оваа можност ја има со новиот закон за јазиците кој
Македонија

ДУИ го прифати законот за албански јазик

А1он
Централното претседателство на ДУИ даде поддршка на предлог законот за употреба на албанскиот јазик. Извори од партијата велат дека има некои општи забелешки, но сепак